Na svete žije približne 30 miliónov sluchovo postihnutých. Na Slovensku asi 9-tisíc dospelých a okolo 1200 detí. Šesť sluchovo postihnutých v tomto školskom roku študuje na troch pedagogických fakultách. V Bratislave si dve prváčky zvolili pedagogiku sluchovo postihnutých, jedna druháčka sa zamerala na liečebnú pedagogiku. Ďalší dvaja študujú v Prešove a jedna v Banskej Bystrici.
Na bratislavskej Pedagogickej fakulte UK už štvrtý rok fungujú koordinátorky pre prácu so zdravotne postihnutými študentmi. Sú k dispozícii študentom so sluchovým, zrakovým a telesným postihnutím.
PaedDr. Darina Tarcsiová má na starosti sluchovo postihnutých.
„V roku 1997 vstúpila na našej fakulte do platnosti interná smernica pre postup pri prijímaní zdravotne postihnutých študentov na vysokoškolské štúdium. Sú v nej modifikované pravidlá na prijatie, ak má študent niektorý zo zdravotných postihov. V prípade nepočujúcich namiesto diktátu píšu doplnkové cvičenie, psychologický test môžu robiť s tlmočníkom a podobne. Moja úloha koordinátora spočíva v tom, že sa na mňa môže obrátiť nepočujúci študent s ktorýmkoľvek študijným problémom a ja mu ho pomáham riešiť. Upozorňujem na nich učiteľov, dohodujem so spolužiakmi, aby im písali poznámky a podobne.“
Vysoké školy začali univerzitné vzdelávanie zdravotne postihnutých aktívnejšie riešiť až v druhej polovici deväťdesiatych rokov.