m jednoducho spracoval čísla z colných deklarácií, teraz sa musí pri presune tovaru v rámci únie spoliehať na výkazy, ktoré vypisujú samotní dovozcovia a vývozcovia. Nová metodika je tak menej presná a náročnejšia na spracovanie.
Kým predtým mali ekonomickí analytici k dispozícii kompletné mesačné čísla aj s delením podľa krajín a druhov tovaru ešte pred koncom ďalšieho mesiaca, teraz colníkom a štatistikom trvalo 45 dní, kým prezradili základné májové údaje. V piatom mesiaci bol podľa nich dovoz o 2,1 miliardy korún vyšší ako celkový vývoz. "Bolo to mierne viac, ako sme čakali. Štatistický úrad však spätne zrevidoval aj údaje za prvé štyri mesiace. Táto revízia spôsobila, že deficit za obdobie január až máj na úrovni 4,2 miliardy korún je v súlade s očakávaniami," hovorí analytik Tatra banky Elizej Macho.
Podrobnejšie čísla, ktoré prezradia viac o tom, s ktorými krajinami a akými tovarmi sa v máji najviac obchodovalo, budú známe až o mesiac. Zatiaľ nie je možné porovnať ani tohtoročné čísla s vlaňajšími, pretože aj minuloročné údaje sa štatistici rozhodli prepočítať, aj keď ekonómovia veľké zmeny neočakávajú.
Hoci deficit za prvých päť mesiacov je o viac ako polovicu menší ako pred rokom, analytici neočakávajú, že sa tento trend udrží. "Deficit za posledných 12 mesiacov sa v máji oproti aprílu zvýšil. Očakávali sme, že zmena trendu sa dostaví skôr, keďže v tomto roku dochádza k dovozom technológií kvôli prílevu zahraničných investícií," hovorí analytik ING Bank Ján Tóth. "Podľa našich odhadov bude Slovensko od roku 2006 viac vyvážať ako dovážať," hovorí Macho.
MARTIN JAROŠ