BRATISLAVA - V každej z 12 kontrolovaných organizácií, ktoré nakladajú s peniazmi štátu, odhalil Najvyšší kontrolný úrad pri nedávno skončenej previerke nedostatky. Medzi kontrolovanými subjektmi boli i ministerstvá. Tentoraz sa však úrad ani v jednom prípade neobrátil na orgány činné v trestnom konaní. Podpredseda NKÚ Igor Malý nechcel určiť, kde odhalili najzávažnejšie nedostatky. "Všetky kontroly sú rovnako dôležité."
Kaníkovo ministerstvo malo priveľa externistov
Od polovice minulého roka Zákonník práce zrušil možnosť uzatvárať dohody o pracovnej činnosti. Zmenu navrhlo ministerstvo práce. Ešte kým to zákon umožňoval, práve ono však túto možnosť pričasto využívalo. "Zistili sme extrémne vysoký počet dohôd o prácach, ktoré boli vykonávané mimo pracovného pomeru s externými fyzickými osobami," hovorí Malý. Dohôd bolo až 153, ministerstvo pracovníkom podľa nich vyplatilo takmer 2,5 milióna korún. Jednému študentovi Ekonomickej univerzity zaplatilo pracovnú cestu do Mexika, Bolívie, Čile a Chorvátska. Naša dôchodková reforma má vzor práve v čílskej.
Príprava komplexnej reformy sociálneho systému bola podľa hovorcu ministerstva Martina Danka aj dôvodom, prečo ministerstvo tak často využívalo externých spolupracovníkov. Nevedelo ju podľa neho zabezpečiť iba zo svojich zdrojov. Uzatváralo teda dohody s odborníkmi, ktorí "boli expertmi na konkrétnu oblasť a v žiadnom prípade nemali záujem vstúpiť do štátnej služby".
So študentom, ktorý za peniaze rezortu cestoval, vraj ministerstvo v budúcnosti počítalo ako so svojím zamestnancom. "Rozhodlo sa investovať do neho isté prostriedky, aby nadobudol vedomosti," povedal Danko. Hoci vtedy pracoval v užšom tíme na prípravu dôchodkovej reformy, na ministerstve nakoniec nezostal.
Pracovník akadémie vied mal vraj dva platy
NKÚ tvrdí, že šéf Ústavu informatiky SAV Ladislav Hluchý mal dve rozhodnutia o priznaní platu. Prvé podpísal predseda SAV, druhý Hluchého zástupca. "Od apríla 2002 do decembra 2003 mu bola neoprávnene vyplatená mzda 652 050 korún," vraví Malý. Ďalších takmer 250-tisíc korún podľa neho SAV neoprávnene odviedla do poisťovní.
"Kontrolná skupina NKÚ napísala nepravdivé a nepreukázateľné obvinenie," hovorí však Hluchý. Kontrolóri podľa neho neboli dostatočne kvalifikovaní a prekročili rámec svojho pôsobenia. Je presvedčený, že peniaze bral v súlade so zákonom. "Využili sme zákon o verejnej službe, podľa ktorého riaditeľ môže mať súbežný pracovný pomer za mimorozpočtové prostriedky výlučne zo zahraničných zdrojov."
Priznáva, že druhý príjem mu podpísal jeho zástupca, ale práve ten nešiel z peňazí z rozpočtu. Peniaze na vedecký program, na ktorom Hluchý pracoval, dala Európska komisia a ich čerpanie kontrolujú jej orgány. Po kontrole rozhodujú, či poskytnú ďalšie.
Na železnici sa nakupoval luxusný nábytok
Na železniciach pripomenul NKÚ nedostatky, na ktoré už upozorňoval. Pri uzatváraní zmlúv sa často nepostupovalo v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní, čo predražovalo dodávky. Príkladom je aj nákup nábytku pre generálne riaditeľstvo ŽSR. Železnice si zaobstarali stoličky či kreslá, za státisíce. Najdrahšia bola manažérska stolička za 70-tisíc.
"Zistenia kontroly NKÚ týkajúce sa nákupu nábytku sú pravdivé," potvrdila hovorkyňa ŽSR Kornélia Blašková. Nakupovalo sa v roku 2001. Súčasné vedenie sa s týmto dedičstvom vraj stále vysporiadava. Zriadilo odbor interného auditu, ktorý má poukázať na riziká a nedostatky v hospodárení.
Ministerstvá platili za preklady a návrhy zákonov
Ministerstvo hospodárstva zadalo vypracovanie štyroch právnych noriem externým právnikom, hoci má vlastný legislatívny odbor. Štát to stálo rovný milión. Ministerstvo pôdohospodárstva zase za dva preklady zaplatilo dvom súkromným firmám takmer dva milióny a porušilo pri tom zákon o verejnom obstarávaní. "Podľa nášho názoru to nie je štandardný postup," povedal Malý.
"Muselo to byť bezpodmienečne spravené čo najrýchlejšie, preto sme pristúpili k takémuto postupu," tvrdí o prekladoch hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Katarína Czajlíková.
Ministerstvo okrem toho nedostatočne zabezpečuje vymáhanie pohľadávok, ktoré vznikli po pôžičkách od bývalých štátnych fondov alebo z nevyčerpaných dotácií. "Dlžníci aj niekoľko rokov neuhrádzajú nevyčerpané dotácie," hovorí Malý. Ide takmer o štyri miliardy korún. Ministerstvo k tomuto problému zaujme stanovisko na budúci týždeň.
Ministerstvo hospodárstva sa zatiaľ nevyjadrilo.