Predseda KOZ Ivan Saktor (vľavo) hovorí, že zamestnávatelia na Slovensku nútia svojich zamestnancov prejsť na živnosť. FOTO SME - RICHARD FILIPKO
Saktor pripúšťa, že zamestnancom sa môže zdať, že je to dobré pre zdanlivo vyšší príjem, ale je to "maximálne nevýhodné", lebo živnostník je "sám za seba zodpovedný, nemá žiadne nároky vyplývajúce zo Zákonníka práce".
Saktor sa stretol aj s tým, že ako živnostník začal pracovať aj človek v stavebnej sporiteľni, hoci mesiac predtým bol na tom istom mieste riadnym zamestnancom.
Odbory v podnikoch podľa Saktora dokážu ustriehnuť, aby nezamestnávali ľudí ako živnostníkov. "Ale sú malé podniky, kde sa to deje, kde nevieme zorganizovať zamestnancov, aby boli odborovo organizovaní."
Na vine je podľa neho Národný inšpektorát práce, ktorý proti tomu málo robí. Inšpektorát sa bráni, že firmy si nájdu vždy dosť argumentov pre svoje konanie.
Hovorca ministerstva práce Martin Danko povedal, že hoci o probléme vedia, veľmi ťažko sa to štatisticky sleduje. "Pokiaľ neexistuje podnet na prešetrenie, môžeme sa o tom iba domnievať." V správach inšpektorátov práce sa len zriedkavo objaví informácia o donucovaní na prechod na živnosť. "Pokiaľ je všetko v súlade so živnostenským zákonom a zamestnanec prijme prácu ako živnostník, nemáme ako dokázať, že išlo o donútenie, neprimeraný nátlak," povedal Danko.
Podľa Danka je najmä vecou odborárov, aby zamestnancov bránili a aby dali konkrétne podnety. "Ale keď len všeobecne rozprávajú, nepovažujeme to za relevantné."
RICHARD FILIPKO