Ani vo Francúzsku dopravná polícia nevyberá pri priestupkoch peniaze v hotovosti, ale previnilcovi odovzdá šek, ktorý musí zaplatiť do troch dní. Výška pokút je odstupňovaná podľa závažnosti priestupku a sú v pravidlách o cestnej premávke, ktoré si môže každý kúpiť v novinovom stánku.
Priestupky sú zaradené do 5 stupňov. Napríklad, ak vodič nemá pri sebe príslušné doklady, ide o priestupok 1. stupňa a pokuta je od 11 do 38 eur; nezapnuté pásy vodiča alebo spolucestujúceho spadajú do 2. stupňa, pokuta je tu od 22 do 75 eur; obsah alkoholu v krvi vyšší ako 0,5g/l predstavuje 4. stupeň a pokuta je od 90 do 375 eur.
Podobne ako v Nemecku vodičovi môžu byť odobrané body, ktorých má každý vodič 12. Pri vážnejších priestupkoch prichádza do úvahy odobratie vodičského preukazu na mieste, napríklad pri nedodržaní značky Stop, ale aj zhabanie auta alebo predvedenie na policajnú stanicu.
Francúzska dopravná polícia kladie dôraz skôr na prevenciu ako na pokuty. Na frekventovaných úsekoch sú nainštalované kamery a na ich prítomnosť sú vodiči vopred upozornení. Policajti, ktorí dohliadajú na dodržiavanie dopravných predpisov, väčšinou sa vodičovi snažia dohovoriť. Zasahujú minimálne vo dvojici, aby si mohli svedčiť.
Ak sa vodič cíti nevinný, môže sa obrátiť na policajný súd. Jeho sťažnosť však nemá odkladný účinok na zaplatenie pokuty.
V radoch francúzskej dopravnej polície nie je rozšírená korupcia.
VLASTA DUDYCH,
Cahors - Francúzsko