Sú dopravní policajti svojimi nadriadenými finančne alebo inak materiálne motivovaní za to, koľko dopravných priestupkov zistia?
Nie, policajti si plnia služobné povinnosti, ktoré im ukladá zákon.
Akým spôsobom zabezpečujú policajti v rámci priestupkového konania dôkazy, že sa dopravný priestupok skutočne stal a dopustila sa ho konkrétna osoba?
Dôkazom môže byť využitie záznamových zariadení čiže napríklad videozáznam, fotografia, ako aj listinné dôkazy - či už výpovedí svedkov, alebo poškodených.
Používa sa videotechnika pri dokumentovaní priestupkov často?
Áno.
V akých prípadoch polícia využíva videozáznamy?
Ide najmä o prekročenie rýchlosti, ale aj iné priestupky, nesprávne predchádzanie, jazda na červenú, nedovolené odbočovanie.
Ak je bloková pokuta za priestupok do 2000 korún, na základe čoho policajt určí jej konkrétnu výšku?
Prihliada na minulosť vodiča, závažnosť priestupku, spôsob jeho spáchania a následky, okolnosti, mieru zavinenia, na pohnútky páchateľa. "Okrem blokovej pokuty na mieste môže policajt priestupok riešiť pokarhaním, zákazom činnosti, alebo prepadnutím veci. Teda nemusí pristúpiť hneď k udeleniu pokuty. Opäť teda prihliada na minulosť vodiča, závažnosť priestupku, spôsob jeho spáchania a následky, okolnosti, mieru zavinenia, na pohnútky páchateľa.
Kedy je pre policajta priestupok vecou blokovej pokuty a kedy vecou na priestupkové konanie?
Na správne konanie sa zasielajú priestupky napríklad pri hrubom porušení dôležitej povinnosti. Spravidla ide o priestupky v súvislosti s požitím alkoholu u vodiča a prekročením rýchlosti nad 30 km/hod.
Aké boli výnosy z blokových pokút v roku 2003?
Približne 200 miliónov korún.
Trestná činnosť
služba dopravnej polície 1,81
služba poriadkovej polície 1,47