Aspoň takáto je prax, hoci príslušnosť okresných dopravných inšpektorátov vo veci prejednávania dopravných priestupkov je sporná.
Aké má vodič šance sa brániť?
Konanie sa začína na podnet polície, ktorá zároveň priestupky objasňuje, teda obstará podklady o tom, čo sa stalo. Dopravný inšpektorát má potom rozhodnúť, či sa priestupok stal a či ho spáchala podozrivá osoba.
Polícia vraj používa pri zadokumentovaní priestupkov videotechniku, tvrdí hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Magda Krasulová. Nie je to však pravidlo, najmä v prípade obecnej polície.
Preukázanie priestupku políciou môže byť teda v priestupkovom konaní slabým miestom. Napríklad, keď policajti nemajú videozáznam, či vodič skutočne zastavil na značke STOP - ako to tvrdí on - alebo len pribrzdil - čo tvrdí polícia.
V prípade, že vodič odmieta obvinenie z priestupku, policajt je "oprávnený" vyžadovať od neho vysvetlenie a napísať o udalosti záznam, respektíve správu o výsledku objasňovania priestupku. K správe, ktorá je podkladom pre dopravný inšpektorát, musí polícia pripojiť získané dôkazy.
Zákon o priestupkoch hovorí, že objasňovanie dopravného priestupku sa skončí spravidla do jedného mesiaca odo dňa, keď sa polícia o priestupku dozvedela, a správne konanie sa začne najneskôr do 30 dní.
Obvinený z priestupku má právo vyjadriť sa k všetkým obvineniam a policajným dôkazom a "k výpovedi ani k priznaniu ho nemožno donucovať", píše sa v zákone.
Ak sa spáchanie priestupku polícii nepodarí dokázať, dopravný inšpektorát konanie zastaví. Ak je však vina preukázaná, vodič musí rátať s tým, že pokuta môže byť vyššia ako bloková. Ani to však nemusí byť pravidlom, lebo jednou zo zákonných sankcií v prípade priestupku je aj pokarhanie.
Treba však vedieť, že podľa zákona o priestupkoch rozhodnutie o uložení pokuty a o náhrade trov konania možno vykonať "do troch rokov od uplynutia lehoty určenej na ich zaplatenie". Trovy priestupkového konania predstavujú 150 Sk.
Zároveň "rozhodnutie o uložení pokuty za priestupok a o náhrade trov konania možno vykonať aj predajom hnuteľných vecí dlžníka".
Priestupkové konanie je teda z pohľadu dopravnej polície oveľa zložitejší proces oproti blokovej pokute. Vodič na rozdiel od blokového konania má v priestupkovom konaní navyše právo na odvolanie v konečnom dôsledku sa môže spravodlivosti domáhať na súde.
Ako SME informovala hovorkyňa Krasulová, 455 dopravných priestupkov v minulom roku skončilo zastavením konania napríklad preto, že sa nepodarilo priestupok obvinenému preukázať.
Zákon o priestupkoch pozná aj zrýchlený postup - tzv. rozkazné konanie. prislušný správny orgán ho môže použiť, "ak je nepochybné, že obvinený z priestupku sa priestupku dopustil a ak vec nebola vybavená v blokovom konaní". Ale aj v tomto prípade obvinený môže podať odpor v lehote do 15 dní. V takomto prípade správny orgán musí rozkaz zrušiť a pokračovať v riadnom priestupkovom konaní.