Prezident Ivan Gašparovič včera prijal delegáciu ANO vedenú jej predsedom Pavlom Ruskom (vpravo). Na snímke si podáva ruku s Ľubomírom Lintnerom, druhá zľava je Katarína Glončáková - Golev.
FOTO TASR - DANIEL VESELSKÝ
BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič včera prijal predstaviteľov ANO. Podľa predsedu ANO Pavla Ruska sa prezident zaujímal o realizáciu zdravotníckej reformy a uznal, že zmeny v rezorte sú potrebné.
Pripomienky mal prezident podľa Ruska najmä k otázke zdravotných poisťovní, ktoré majú byť transformované na akciové spoločnosti. "Pán prezident apeloval na to, že štát by si mal ponechať určité kompetencie v zdravotníckom systéme. Neprotestujeme proti tomu," povedal Rusko.
Gašparovič nadobudol po rokovaniach s predstaviteľmi parlamentných strán dojem, že aktuálne na Slovensku neexistuje relevantná politická sila, ktorá by mohla zásadne zmeniť mocenské pomery v parlamente. Myslí si teda, že ak nedôjde k nejakej nepredvídateľnej udalosti, táto vláda vydrží do konca svojho funkčného obdobia. Po rokovaní prezidenta so zástupcami ANO to povedal šéf sekcie komunikácie Kancelárie prezidenta Marián Bednár.
Rusko poznamenal, že v tejto otázke sa s prezidentom zhodli. "Budeme hľadať politickú podporu u nezávislých poslancov pre jednotlivé zákony," povedal.
"V tejto situácii pán prezident vyhodnocuje situáciu tak, že priechodnosť zákonov je ako-tak zabezpečená a vládna koalícia de facto môže vládnuť ďalej," povedal Bednár.
(tasr)
Prezident ubezpečil komunistov, že má sociálny pohľad
BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič včera ubezpečil predstaviteľov KSS, že síce podporuje realizáciu reforiem, ale pri posudzovaní reformných zákonov si bude všímať sociálne dosahy na obyvateľstvo.
"Pán prezident povedal, že zákony bude posudzovať v zmysle ústavy a chce sa vyvarovať bezhlavého vracania zákonov," oznámil poverený hovorca hlavy štátu Marián Bednár. Líder KSS Jozef Ševc novinárom povedal, že sa s prezidentom zhodli v názore, že štát by si mal zachovať svoj sociálny charakter.
Komunisti Gašparoviča informovali, že v parlamente nepodporia reformné zákony z rezortu školstva a zdravotníctva. "Budeme proti tomu, aby boli predmetom rokovania. Pretože aj keby na pôde parlamentu prišlo k nejakému zlepšeniu, nezmení to základný zmysel, že by táto reforma bola veľmi nebezpečná," zdôraznil Ševc.
V súvislosti s ratifikáciou euroústavy, ktorá bola tiež predmetom rokovania, Ševc poznamenal, že Slovensko by malo zvážiť, či ústavnú zmluvu podpíše. (tasr)