BRATISLAVA - Najlepšie sa žije ľuďom v Nórsku, ktorému sa darí najlepšie spájať rast ekonomiky s ľudským rozvojom. Tvrdí to správa o ľudskom rozvoji, ktorú každý rok vydáva UNDP - Rozvojový program OSN.
Slovensko sa oproti minulému roku prepadlo z 39. miesta na 42. priečku, ale podľa UNDP to netreba vnímať dramaticky. "Slovensko si vo všetkých ukazovateľoch polepšilo, ale vývoj bol pomalší ako v iných krajinách, ktoré pristúpili k Európskej únii," povedal Andrey Ivanov, poradca pre ľudský rozvoj v UNDP.
Rebríček krajín vychádza z "indexu ľudského rozvoja", ktorý je kombináciou ekonomických a sociálnych ukazovateľov ako HDP, dĺžka života, prístup k vzdelávaniu, rovnaké príležitosti pre ženy a mužov, prístup k zdravotnej starostlivosti, úmrtnosť novorodencov a rodičiek, či prístup k pitnej vode.
UNDP hovorí, že index má pritiahnuť pozornosť verejnosti od čisto ekonomických štatistík k ľudskému potenciálu. Údaje o príjmoch ľudí nie sú vždy rozhodujúce. "Vietnam (112) a Pakistan (142) majú napríklad rovnaký príjem na osobu, ale rozdiel je medzi očakávanou dĺžkou života a gramotnosťou populácie."
Z krajín, ktoré v máji pristúpili k Európskej únii, skončila za Slovenskom iba Litva na 50. priečke, rovnako ako pred rokom. V Európe sa žije najhoršie v Albánsku (65) a Bosne a Hercegovine (66), celkovo sú však na konci rebríčka africké krajiny.
Témou tohtoročnej správy o ľudskom rozvoji sú kultúrne slobody. UNDP upozorňuje, že "menšiny tvoria vo viac ako dvoch tretinách štátov vyše 10 percent obyvateľstva", to znamená, že "skoro miliarda ľudí je nejakou formou diskriminovaná".
Správa vyzýva krajiny, aby podporovali rozvoj menšín, pomáhali im v prístupe k politickej moci, podporovali ich náboženské a kultúrne slobody a umožnili im prístup k vzdelávaniu v ich jazyku a nepoužívali politiku asimilácie.
Správa kritizuje mýty, podľa ktorých môže rôznorodá spoločnosť oslabiť štát, alebo viesť k násiliu, nepáči sa jej zovšeobecňovanie, že vojnové konflikty vznikli v posledných rokoch práve medzi rôznymi etnickými skupinami. Skutočnou príčinou konfliktov je podľa autorov viac nerovný prístup k moci, bohatstvu či majetku.
Pre Európu sú podľa správy migranti nevyhnutní, pretože "európska populácia starne a veľkosť priemernej rodiny sa zmenšuje". Európa musí zdvojnásobiť počet migrantov, "aby si zachovala aspoň súčasnú úroveň populácie".
Správa vychádza z údajov z roku 2002, čo UNDP zdôvodňuje tým, že na získavaní údajov spolupracujú mnohé štáty a agentúry, upozorňuje, že ešte v 90. rokoch trvala príprava správy až tri roky.
(haj)
Rebríček krajín 2004
(V zátvorke poradie v roku 2003)
1. Nórsko (1)
2. Švédsko (3)
3. Austrália (4)
4. Kanada (8)
5. Holandsko (5)
6. Belgicko (6)
7. Island (2)
8. USA (7)
9. Japonsko (9)
10. Írsko (12)
12. Veľká Británia (13)
16. Francúzsko (17)
19. Nemecko (18)
27. Slovinsko (29)
32. Česko (32)
36. Estónsko (41)
37. Poľsko (35)
38. Maďarsko (38)
42. Slovensko (39)
57. Rusko (63)
94. Čína (104)
176. Niger (174)
177. Sierra Leone (175)
(Zdroj: UNDP - Rozvojový program OSN)