Na tradičnej vojenskej prehliadke na Champs-Elysées zaujímali čestné miesto britskí granátnici v červeno-čiernych uniformách a s vysokými chlpatými čiapkami. FOTO ČTK/AP
Čo pre Francúzov znamená 14. júl, si cudzinec uvedomí v deň sviatku v ktoromkoľvek meste. Na domoch visia trikolórové zástavy, ľudia nosia farebné kokardy a večer sa začínajú najkrajšie ohňostroje. Nie sú len prejavom radosti, ale aj spomienkou na vyhodenie do vzduchu symbolu monarchistického teroru - väzenia v Bastile.
Oslavy sa začínajú už večer predtým. Aj v utorok pochodovali Francúzi vo fakľových sprievodoch ulicami. Sprevádzala ich revolučná hudba a deti s ampliónmi. Pripomínajú si tak revolučné oddiely, ktoré v júli 1789 pochodovali vzbúreným Parížom.
Krajina, ktorá popravila svojich panovníkov a zničila veľké množstvo kresťanských pamiatok, si vytvorila nové zakladajúce mýty mladej republiky. V uliciach sú všetci tí, ktorí si napriek jakobínskemu teroru myslia, že revolúcia okolo symbolov slobody, rovnosti a bratstva priniesla Európe viac dobra ako škody.
Tradičná vojenská prehliadka bolo včera výnimočná účasťou Britov. Paríž a Londýn totiž tohto roku oslavujú sté výročie podpisu vzájomnej dohody Entente Cordiale, ktorá sa považuje za začiatok ich modernej spolupráce. Začiatok a koniec sprievodu tak patril granátnikom s vysokými chlpatými čapicami, ktorí stávajú pred Buckinghamským palácom v Londýne, a britskému kráľovskému jazdectvu.
Autor: MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg pre SME