Uzbecký prezident Islam Karimov dostal po rokoch strategického partnerstva s Američanmi prvý trest. Pre sústavné porušovanie ľudských a občianskych práv Uzbekov nedostane 18 miliónov dolárov.
Spojené štáty, prenajímateľ uzbeckých leteckých základní pre operácie v Afganistane, však chcú vo vojenskej spolupráci s Uzbekistanom pokračovať. "Máme mnoho strategických cieľov. Toto rozhodnutie neznamená, že by sa zmenilo naše prianie pokračovať v spolupráci s Uzbekistanom," oznámilo podľa agentúry Reuters americké ministerstvo zahraničia.
Americký kongres dokonca žiadal vládu o potvrdenie, že Uzbekistan v dodržiavaní ľudských práv "významne pokročil" a pomoc si zaslúži. Bushova vláda zo všetkých strán čelí kritike, že zapredáva svoje princípy za vojenské výhody a rozhodla sa prúd dolárov do Uzbekistanu priškrtiť.
Ako však chcú Spojené štáty ostať v Uzbekistane bez zaplatenia? Podľa niektorých aktivistov z organizácií za dodržiavanie ľudských práv Washington používa politiku cukru a biča. Po potrestaní vo forme odmietnutia pomoci príde cukor ako prehodnotenie a pridelenie statusu "zlepšujúcej sa" krajiny, tvrdí Rachel Denberová z organizácie Human Rights Watch.
Peniaze z rozvojovej pomoci mali byť použité na projekty vynucovania práva alebo skvalitnenie účtovníctva uzbeckej centrálnej banky. V autoritárskom Karimovom režime sa však demokratizačné úmysly a boj proti teroristom zmenili na prenasledovanie politických oponentov, veriacich a na krytie brutality skorumpovaných policajných jednotiek. Uzbekistan je na prvom mieste Spoločenstva nezávislých štátov v počte väznených novinárov a politických aktivistov. ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ