itosti včerajšieho francúzskeho štátneho sviatku. Referendum by malo byť "niekedy v budúcom roku".
Prezidentove slová ukončili dlhé obdobie dohadov o spôsobe schválenia ústavy, ktoré rozdeľovali politickú scénu. Referendum požadovala opozícia, ale nakoniec sa pridala aj hlavná vládna strana Zväz pre ľudové hnutie.
Ľudové hlasovanie o euroústave podporuje aj väčšina Francúzov. Výsledok však nie je istý. Dve tretiny Francúzov síce podľa júnového prieskumu euroústavu podporujú, ale referendum by sa pre mnohých mohlo stať príležitosťou potrestať vládu za nepopulárne ekonomické reformy tak, ako to urobili v nedávnych voľbách do Európskeho parlamentu. Predreferendová kampaň bude navyše dobrou príležitosťou pre Le Penov Národný front či protieurópske Hnutie za Francúzsko kritizovať úniu.
Chirac označil európsku ústavu za "dobrý text" pre Francúzsko i pre Európu a povedal, že sám za ňu povedie kampaň. Aký riskantný krok to môže byť, ukázala už skúsenosť Chiracovho predchodcu Francoisa Mitterranda. Ten v roku 1992 vyhlásil referendum o Masstrichtskej zmluve o Európskej únii, keďže výsledok považoval za jednoznačný. Nakoniec Francúzi podporili zmluvu len tesnou väčšinou.
Ústavu Európskej únie musí do dvoch rokov podporiť všetkých 25 členských štátov, inak nebude môcť vstúpiť do platnosti. Zatiaľ zhruba polovica z 25 členských krajín sa chystá o novom základnom dokumente EÚ usporiadať referendum. K týmto krajinám budú iste či veľmi pravdepodobne patriť okrem Francúzska, Belgicka a Británie aj Česká republika, Dánsko, Írsko, Luxembursko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko a Španielsko. (čtk, reuters, mim)