Lekár a príbuzní v nemocnici al-Kark v Bagdade pomáhajú irackému mužovi, ktorý sa zranil pri výbuchu bomby nastraženej v aute. FOTO - TASR/AFP
Filipínci podľahli tlaku teroristov: začali sťahovať vojakov z humanitárnej jednotky v Iraku. Tvrdia, že tak zachránili život otca ôsmich detí Angela de la Cruz, ktorého pred týždňom zajali militanti zo skupiny Islamská armáda v Iraku. Vyhrážali sa, že ak do 20. júla Filipínci Irak neopustia, muža zabijú.
Analytici a filipínski spojenci však hovoria, že Manila za svoje konanie v budúcnosti tvrdo zaplatí. Filipíny podľa nich skomplikovali situáciu všetkým krajinám, ktoré majú v Iraku svojich ľudí. Po Španielsku a niekoľkých latinskoamerických krajinách sú Filipíny ďalším štátom, ktorých rozhodnutia v Iraku ovplyvnilo vydieranie teroristov.
Filipínske úrady oznámili, že sťahovanie vojakov sa začalo krátko po tom, čo al-Džazíra oznámila, že únoscovia zabili zadržiavaného bulharského šoféra kamiónu. O osude druhého uneseného Bulhara sa rozhodne v najbližších hodinách. Únoscovia za jeho život požadujú prepustenie irackých väzňov. To je však v kompetencii irackej dočasnej vlády. Bulharsko môže nanajvýš prosiť teroristov o milosť pre svojho občana, vojakov z Iraku naďalej nechce stiahnuť.
De la Cruz je už vraj mimo nebezpečenstva, tvrdí nemenovaný filipínsky vyjednávač. Nepovedal však, kde sa teraz nachádza ani v akom je stave. Starosta mesta, odkiaľ pochádza, dokonca povedal, že už dnes sa vráti domov.
Ak sa tak skutočne stane, dostane sa koalícia do problémov. Bude to totiž vyzerať tak, že ak sa teroristom splnia ich podmienky, zachovajú sa "veľkoryso". Zvýši sa tlak verejnosti na vlády, aby ustupovali. Nikto pritom nevie, kde sa podmienky teroristov zastavia.
Preto sú na Manilu, ktorá pôvodne hovorila o neustupovaní teroristom, nahnevaní Američania, Austrálčania aj ďalší ázijskí spojenci v Iraku. Doteraz žiadna krajina, ktorej v Iraku uniesli občana, na podmienky únoscov nepristúpila. Všetci sa dodnes držali zásady: s teroristami sa nevyjednáva. Filipínska vláda včera možno zachránila otca ôsmich detí, vypočula hlas ľudu a zachovala sa autonómne. Podľa pozorovateľov však uvrhla do nebezpečenstva viac ako milión Filipíncov, ktorí pracujú vo viacerých krajinách na Blízkom východe. Odteraz sú dobrým terčom pre teroristov: ich vláda je vydierateľná. Tá sa bráni a tvrdí, že ak stiahne vojakov, filipínski civilisti v Iraku budú bezpečnejší.
Filipínci si okrem straty medzinárodného renomé, vojenskej a finančnej pomoci Washingtonu uškodia aj smerom do vnútra. Aj na filipínskom území totiž operujú islamskí militanti z organizácie Džammá Islamíja. Teraz sa len posilnia.
Zabili starostu Mosulu
BAGDAD - Neznámi útočníci včera zabili guvernéra severoirackého mesta Mosul. S odvolaním sa na zdroje z irackého ministerstva vnútra o tom informovala agentúra Reuters. Na guvernérovo vozidlo, ktoré bolo súčasťou kolóny smerujúcej do Bagdadu, útočníci hodili granát a potom naň začali strieľať z ručných zbraní. Júsif Kašmúl je vôbec najvyšším predstaviteľom irackého režimu, ktorý bol zabitý od odovzdania moci v krajine do rúk dočasnej vlády.
Najmenej 11 mŕtvych a 40 zranených si včera vyžiadal výbuch automobilu naloženého výbušninami, ktorý pri vjazde do vládnej štvrte v Bagdade odpálil samovražedný atentátnik.
Ide o najkrvavejší útok v Bagdade od odovzdania moci. (čtk)