FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
é námestie je totiž pomerne výrazne poddolované," hovorí primátor Kremnice Miroslav Nárožný. Cez dvadsať metrov vysoký stĺp odborníci odporúčali spevniť už dávnejšie. Prvoradé je zabrániť tomu, aby stĺp začal sadať, čo nebýva v poddolovaných oblastiach zriedkavosť. Projekt na spevnenie stĺpa vypracovali vlani, v týchto dňoch začali s prvými vrtmi. Merania, ktoré by presne zachytávali výchylky stĺpu, sa v minulosti nerobili, takže tento dôležitý údaj chýba. "Za posledný rok sme robili dve takéto merania, nemôžeme však prípadné odchýlky konfrontovať s minulosťou. Aj po spevnení podložia však chceme tento ukazovateľ pravidelne sledovať," dodáva primátor.
Monolit, ktorý pod stĺpom vznikne, má zabrániť vychýleniu pamiatky. Vrty sa zaplnia špeciálnou spevňujúcou zložkou, ktorá má vytvoriť kompaktnú vrstvu a zabraňovať prenikaniu vlhkosti odspodu. Až potom budú na stĺpe pokračovať záverečné reštaurátorské práce - osadenie schodiska a balustrád. Iba niekoľko metrov od stĺpa sa nachádza miesto, kde sa zosunula banská štôlňa a časť podzemnej chodby. Pri odstránení tohto problému prisľúbilo pomoc ministerstvo životného prostredia.
Stĺp sv. Trojice
Patrí k najvýznamnejším barokovým pamiatkam tohto druhu v Európe. Postavili ho v druhej polovici 18. storočia sochári Stanetti, Vogerle a Mayer. Na budúci rok uplynie 240 rokov, odkedy stĺp na námestí stojí. Pri tej príležitosti by ho mesto chcelo dať na sviatok sv. Trojice opätovne vysvätiť. Dlhoročná rekonštrukcia stĺpa by mala byť už vtedy ukončená. Stĺp reštaurovali už viackrát, posledná komplexná rekonštrukcia sa začala v roku 1992. Pre nedostatok financií ju museli viackrát prerušiť. Mesto už dalo do obnovy stĺpa okolo 13 miliónov korún, prispel aj fond Pro Slovakia a NBS. Zostávajúce práce sa odhadujú na päť miliónov korún, ktoré pôjdu zo štátneho rozpočtu. Na Slovensku sa tento stĺp považuje za najmonumentálnejší - je na ňom 14 sôch v nadživotnej veľkosti a 30 malých sôch. (eta)