OLEG MARTINOVE, riaditeľ psychiatrického ústavu na Prednej Hore: "Sieťovú posteľ používame, ak je pacient v delíriu, väčšinou u alkoholikov. Nie vždy sa tomu dá predísť. Všetky postele vyhodíme v deň, keď budeme mať peniaze, aby v nočnej službe mohlo byť päť až šesť ľudí."
MARTA GÁLOVÁ, zástupkyňa riaditeľa v liečebni v Plešivci: "Mrežované klietky sú už minulosťou. V psychiatrii pracujem od roku 1967 a nestretla som sa s nimi. Sieťované postele sú súčasťou starostlivosti o pacienta, ktorý by ohrozoval seba či okolie. Popruhy už nepoužívame."
MARIÁN FOJTÍK, liečebňa v Sokolovciach: "Je lepšie nechať pacienta niekoľko hodín v popruhoch? Sieťová posteľ je kultivovanejšia."
JURAJ ŠTOFKO, neurológ: "V praxi som sa stretol so sieťovými posteľami. Je to dobrý spôsob pre pacientov, ktorí sú agresívni, vedia poškodiť seba aj okolie. Snaha o zrušenie sieťových postelí je výsledkom miešania sa ľudí, ktorí nerozumejú problému. Izolovanie pacientov je oveľa horší zásah do ľudských práv."
JANA KBAKOVÁ, domov dôchodcov, Košice: "Pred štyrmi-piatimi rokmi prišlo nariadenie, aby sme sieťové postele nepožívali. Odvtedy neprijímame psychiatrické stavy."
(dro)