Trnka svoje rozhodnutie včera poslal kuriérom parlamentnému výboru pre kontrolu SIS. Ten totiž prijal uznesenie, že SIS zákon porušila, lebo o korupcii má informovať príslušné orgány a nie médiá. Výbor chcel svoje stanovisko potvrdiť ešte generálnou prokuratúrou.
Generálna prokuratúra argumentuje tým, že hovorca SIS Vladimír Šimko poskytol informácie, ktoré boli zahrnuté aj v správe, ktorú SIS predniesla v parlamente a ktorá je od 21. mája 2004 zverejnená na internete a "je tak prístupná neurčitému okruhu osôb".
Hovorca SIS Vladimír Šimko však poskytol médiám aj také informácie, ktoré na internete nie sú. Napríklad, že SIS dala ministerstvu pôdohospodárstva 13 informácií o korupcii na ministerstve a že to bolo aj za roky 2001, 2002 a 2003. Ministerstvo pôdohospodárstva si myslí, že išlo o diskreditáciu, SIS sa bránila, že len odpovedala na otázku novinára.
"Kým nedostaneme oficiálnu odpoveď z výboru pre kontrolu SIS, tak sa nebudeme vyjadrovať," povedal hovorca SIS Vladimír Šimko.
Predseda výboru pre kontrolu SIS Viliam Soboňa povedal, že najprv si prečíta Trnkovo zdôvodnenie, potom sa vyjadrí. Soboňa si myslí, že Šimko zákon porušil.
Predseda SMK Béla Bugár pred niekoľkými dňami povedal, že budú trvať na odvolaní hovorcu SIS bez ohľadu na to, aké bude stanovisko generálnej prokuratúry. Na rokovaní koaličnej rady Bugár povedal, že ak šéf SIS Pittner hovorcu neodvolá, stratí ich dôveru.
Podpredseda SMK Gyula Bárdos včera povedal, že stanovisko generálnej prokuratúry rešpektuje, ale "na výrokoch nášho predsedu sa nič nemení". SMK sa bude situáciou v SIS zaoberať o niekoľko týždňov po dovolenkách.
(mož)