BRATISLAVA – Česká požiadavka sprísniť hraničný režim so Slovenskom môže súvisieť s tým, že Česko plánuje vstúpiť do únie skôr. Myslí si to hlavný vyjednávač s Európskou úniou Ján Figeľ.
„Česko stále pracuje s dátumom vstupu 1. januára 2003. Slovensko 1. januára 2004. Náš dátum považujem za realistickejší, potvrdený európskou pätnástkou. Bolo by na škodu vzájomných vzťahov, ak by niekto chcel byť v únii skôr aj za cenu zhoršenia komfortu občanov obidvoch strán,“ povedal Figeľ.
Minister vnútra Ivan Šimko vo štvrtok odmietol rokovať s českým partnerom Stanislavom Grossom o akýchkoľvek zmenách hraničného režimu alebo zavádzaní víz pre slovenských občanov. Námietky českej strany v súvislosti s bezvízovou dohodou smerovali skôr proti článku 3.
„Článok 3 hovorí, že občania Slovenska a Česka môžu prekračovať hranice aj mimo hraničných priechodov,“ povedal včera Šimko.
Česko sa odvoláva na požiadavky Európskej únie o aplikácii schengenskej dohody s tým, že nadštandardný režim na našich hraniciach neumožňuje Čechom zaistiť ochranu potrebnú na vstup do únie.
Ján Figeľ povedal, že „únia netlačí kandidujúce krajiny do vzájomne nevýhodných prechodných opatrení. Od nás sa očakáva efektívna spolupráca na hraniciach, nie osobitné opatrenia, ktoré by išli proti záujmom obidvoch krajín“.
Figeľ neočakáva, že česká strana pristúpi na hraniciach k jednostranným opareniam, lebo by to poškodilo česko-slovenské záujmy a neprospelo by to ani súdržnosti v regióne. Podľa neho boj s ilegálnou migráciou, pašovaním drog či organizovaným zločinom nie je možné riešiť jednostranne.
Premiér Mikuláš Dzurinda včera zopakoval, že je proti sprísneniu hraničného režimu. Dzurinda by sa skôr zameral na dôraznejšiu ochranu vonkajších hraníc Visegrádskej štvorky – Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska.
O zavedení víz sa na rokovaniach s ministrom Grossom vo štvrtok podľa Šimka ani nehovorilo, pretože hneď na úvod stretnutia povedal, že stanovisko slovenskej vlády je nerokovať o zmluvách, ktoré vymedzujú právne postavenie českých a slovenských občanov pri prekračovaní hraníc.
(sp, čtk)