Za posledných päť rokov sú to najpesimistickejšie čísla, aké prieskum Eurobarometer z pristupujúcich krajín priniesol. Prieskum uskutočnila Európska komisia koncom februára a začiatkom marca, teda v čase, keď ešte Slovensko a deväť pristupujúcich štátov neboli členmi únie. V čase od 20. februára do 17. marca oslovila viac ako 12-tisíc ľudí a pýtala sa na ich vzťah k Európskej únii, európskym a národným inštitúciám, skúmala očakávania po vstupe do únie.
Pri skúmaní ekonomickej situácie boli najskeptickejší Slováci. Až 41 percent z nich očakáva, že sa ich osobný život zmení k horšiemu, čo je najviac zo všetkých nových členských krajín. Na opačnom konci zoznamu boli Slovinci. Z nich 29 percent čaká, že sa veci pohnú k lepšiemu.
Podľa prieskumu sa nálada v pristupujúcich krajinách výrazne zmenila. Eufória pominula. Prvýkrát v pristupujúcom procese bolo menej priaznivcov členstva v únii v nových než v starých členských krajinách. V pristupujúcich považovalo členstvo v únii za dobrú vec 43 percent obyvateľov, v súčasných členských krajinách ich bolo 48 percent.
Na Slovensku klesla dôvera v Európsku úniu o 12 percent v porovnaní s predchádzajúcim Eurobarometrom na jeseň 2003. Dnes považuje 46 percent Slovákov vstup do EÚ za dobrú vec.
Viac ako polovica z nás však očakávala z členstva v únii výhody. Slováci tak s 57 percentami patrili skôr k eurooptimistom. Najmenšie očakávania prejavovali skeptickí Česi, ale aj Poliaci, Litovčania a Estónci.
Negatívne nálady neobišli ani staré členské krajiny. Susedné Rakúsko rebríček vedie. Až 47 percent ľudí považuje svoje deväťročné členstvo v Európskej únii za nevýhodu, čo je o štyri percentá viac ako pred pol rokom.
V súboji európskych a národných inštitúcií vedie s prevahou Brusel. Národné politické inštitúcie požívajú historicky najnižšiu dôveru vo väčšine z nových členských krajín. Výnimkou je len armáda.
Slováci najmenej dôverujú politickým stranám, súdom, vláde a parlamentu. Situácia u nás je však predsa lepšia ako v Poľsku, kde vláde verí len 7 percent a parlamentu 5 percent ľudí. Najdôveryhodnejšími inštitúciami sú rozhlas, televízia, armáda a tlač.