Pre mnohých aktivistov je spolupáchateľom šírenia AIDS George Bush. Pred prezervatívmi uprednostňuje partnerskú vernosť.
FOTO - REUTERS, TASR/AP
Svetová konferencia o AIDS sa stala miestom, kde na prvý pohľad viac ako o chorobu ide o Bushovu Ameriku. Demonštranti na uliciach, ale aj mnohí delegáti v Bangkoku označujú práve Washington za najväčšieho vinníka hroznej situácie, keď ročne pribúda päť miliónov nakazených.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan včera v exkluzívnom rozhovore pre BBC všetko pomenoval: Amerika platí málo na boj proti AIDS, pozornosť sústreďuje len na terorizmus.
Bushov poradca pre boj s AIDS Anthony Fauci protestuje. Nie len, že je slobodným rozhodnutím krajiny, čo bude jej priorita, Amerika okrem toho dáva na AIDS ďaleko najviac zo všetkých.
AIDS a Bushova Amerika však nie je len o peniazoch. V pozadí je aj spor o prezervatívy a sexuálnu abstinenciu. Prezident George Bush si myslí, že lepšie ako používať kondóm je presvedčiť mladých, že jedinou istotou je líhať do postele až s celoživotným partnerom (nehovoriac o tom, že opačného pohlavia).
Vedcov, aktivistov a väčšinu európskych vlád tento názor rozčuľuje. Sex až po svadbe je podľa nich na väčšine miest sveta v dnešnej dobe nereálnou požiadavkou. Tvrdia, že oveľa účinnejšie by bolo naučiť ľudí, aby sa pri sexuálnom styku chránili. Na rozdiel od Busha či Vatikánu, ktorý tvrdí, že prezervatív šíreniu nákazy nezabráni, si myslia, že kondóm je jedinou istotou.
Kondómy alebo zdržanlivosť? Z Bangkoku sa zrazu zdá, že to sú jediné dve možnosti, ako sa vyrovnať s AIDS. Nešťastný Kofi Annan sa snaží vrátiť debatu na zem: bez toho, že by sa do boja s chorobou začalo investovať oveľa viac peňazí, energie a pozornosti, nepomôže jedno ani druhé.
Američania už dávnejšie sľúbili, že na AIDS dajú 15 miliárd dolárov. Annan sa ich snaží presvedčiť, že aspoň päť miliárd z toho by mohli dať do globálneho fondu OSN - UNAIDS. Američania chcú dať päťkrát menej. Stále to však bude najviac zo všetkých.
Washington chce záruky. Poradca pre AIDS Fauci opakuje, že peniaze by dali iba vtedy, ak by si mohli byť istí, že budú môcť ovplyvňovať, na čo sa použijú. A razom je debata späť pri kondómoch: Bush nechce otvorene financovať ich výrobu. Necelý pol rok pred voľbami by to mohlo pohnevať veľkú skupinu jeho konzervatívnych voličov.
AIDS pripravil 15 miliónov detí o rodičov
BANGKOK - Až 15 miliónov detí prišlo následkom AIDS o jedného alebo oboch rodičov. Keby nebolo tejto choroby, počet sirôt by sa vďaka zlepšovaniu zdravia a stravovania znižoval. Vyplýva to zo správy OSN, ktorú včera vydali na 15. medzinárodnej konferencii o AIDS v thajskom Bangkoku.
Do roku 2010 by malo byť 18,4 milióna sirôt. Dôvodom je neustály rast počtu prípadov nakazenia vírusom HIV, ktorý chorobu AIDS spôsobuje.
Z 15 miliónov AIDS-sirôt je až 12 miliónov zo subsaharskej Afriky. Podľa Carol Bellamyovej, výkonnej riaditeľky Detského fondu OSN (UNICEF), to môže dramaticky destabilizovať tamojšiu spoločnosť.
Na AIDS od jeho objavenia v roku 1981 zomrelo už 20 miliónov ľudí. Až 38 miliónov ľudí s vírusom HIV žije. (čtk)