Lídri troch strán Pavel Němec (US-DEU, vľavo), Stanislav Gross (uprostred) a Miroslav Kalousek (KDU-ČSL, vpravo) sa síce dohodli na pokračovaní vládnej koalície, ideové rozpory medzi nimi však zostávajú. FOTO - ČTK
Podľa lídra ČSSD Stanislava Grossa by jeho kabinet mohol požiadať o dôveru parlamentu v polovici augusta. Vyplynulo to z rokovania lídrov troch strán staronovej koalície, ktorí sa včera zišli v Prahe oficiálne prvý raz od chvíle, keď prezident Václav Klaus Grossa poveril zostavením novej vlády.
Nová vláda vznikne z rovnakých strán ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Zmení sa však pravdepodobne rozdelenie ministerských kresiel a vláda bude mať nové programové vyhlásenie.
Postup lídrov ešte musia schváliť volené orgány jednotlivých strán, čo by nemal byť problém. Ťažšie to bude so získaním podpisov všetkých poslancov. Lídri budúcej koalície sa chcú poistiť a chcú mať písomný záväzok všetkých 101 poslancov krehkej vládnej väčšiny.
"Je to dôležité preto, aby mohol Stanislav Gross ukázať prezidentovi, že má k dispozícii 101 hlasov," odôvodňuje potrebu podpisov podpredseda sociálnych demokratov Zdeněk Škromach. Podľa českých médií by sa mali poslanci podpísať pod listinu, na ktorej stojí: "Súhlasím s pokračovaním vládnej koalície ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU."
Podľa rôznych informácií však váha s podpisom deklarácie lojality až tretina poslancov troch strán. Niektorí sa jednoducho urazili, že s nimi stranícki lídri nekomunikujú a napriek tomu automaticky počítajú s ich podporou.
Gross popiera, že by mali poslanci podpísať nejaký bianko šek. Podmienkou platnosti podpisov je podľa neho až dohoda o programe vlády.
Kameňom úrazu však bude práve programové vyhlásenie, aj keď bude podľa predbežných vyjadrení veľmi stručné. Lídri strán sa vo všeobecnej rovine zhodli, že by mala nová vláda pokračovať v reformách verejných financií, zlepšovaní podnikateľských podmienok a zjednodušovaní právneho poriadku.
To je však v rozpore s požiadavkami ľavého krídla ČSSD, z ktorého pochádza najviac váhajúcich, a ktoré požaduje výrazný obrat vládnej politiky doľava.
Gross je prinútený taktizovať a je ťažké zistiť, čo ako premiér plánuje robiť. Po včerajšej schôdzke napríklad vylúčil zásadné zmeny sociálneho systému, ktoré sú pritom jednou z podmienok úspechu reforiem. Na druhej strane s odporcami vo vlastnej strane intenzívne rokuje a snaží sa ich uzmieriť napríklad prísľubom funkcií. Z veľkej časti ide o ľudí bývalého premiéra Miloša Zemana, ktorých špidlovsko-grossovské vedenie strany odsunulo do úzadia, dnes sú urazení. Jeden z ich predstaviteľov Jan Kavan by napríklad mohol byť uzmierený postom ministra zahraničia, ktorý zastával už za Zemana.