Michail Chodorkovskij (vľavo) a Platon Lebedev počas súdneho procesu. FOTO - ČTK
Kremeľ sa rozhodol zmocniť ropnej spoločnosti Jukos, vláda nejaví ochotu pristúpiť na zúfalé pokusy vedenia tejto firmy odvrátiť bankrotVláda zrejme nepristúpi na fantastickú ponuku bývalého prezidenta Jukosu Michaila Chodorkovského predať svoj akciový podiel v spoločnosti. Chodorkovskij, ktorý je od októbra 2003 vo vyšetrovacej väzbe, ponúkol v pondelok 44,1 percenta akcií, aby zachránil firmu. Hodnota týchto akcií je odhadovaná na 7,7 miliardy dolárov, čo by na zaplatenie dlhov na daniach za rok 2000 a 2001 malo stačiť.
Tento pondelok uväznený magnát opäť povstal pred súdom. Spolu so svojím partnerom Platonom Lebedevom, vyšetrovaným tiež za daňové úniky, krádeže a podvody, sedel za hrubými mrežami klietky, v ktorej je umiestnený počas súdneho procesu. Pojednávanie bolo včera opäť odročené. Len čítanie obvinenia bude prokuratúre trvať štyri dni.
Chodorkovského ponuka je skutočne veľkorysá. Podľa ekonómov má však jeden háčik. Jeho akciový podiel totiž štát v októbri minulého roka zablokoval. Ak bude Chodorkovskij odsúdený, jeho akcie budú použité ako náhrada za škody, ktoré štátu spôsobil. Preto je teraz manipulácia s akciami veľmi problematická. Rovnakej mienky je aj ruská vláda, ktorá síce plán Chodorkovského na záchranu Jukosu posudzuje, ale zrejme ho zamietne. Podľa právnych expertov by takýto "obchod" bol v budúcnosti veľmi ľahko spochybniteľný. Už len preto, že Chodorkovskij sedí vo väzení a predaj akcií by mohol byť prezentovaný ako svojrázne "výkupné" či "akt uskutočnený pod psychickým nátlakom".
Vedenie Jukosu navrhlo ruskému ministerstvu financií zaplatiť dlhy počas troch rokov, v dopredu dohodnutých splátkach. Ako garanciu splátok je spoločnosť ochotná poskytnúť štátu svojich 35 percent akcií spoločnosti Sibneft. Okrem dlhov na daniach postihla včera Jukos ďalšia rana. Súdni exekútori, ktorí koncom minulého týždňa začali spisovať majetok firmy, si naúčtovali za svoje "služby" 6,8 miliardy rubľov. Zodpovedá to údajne úsiliu, ktoré musia na exekúciu vynaložiť, ako aj ruskému zákonu, ktorý dovoľuje požadovať ako náhradu za vykonanú exekúciu 7 percent z požadovaného dlhu. Zdá sa, že štát sa rozhodol vyžmýkať z Jukosu maximum.
V utorok sa ozvali i zahraniční akcionári ropnej firmy. Už štvrtá advokátska firma - Schiffrin&Barroway - podala na newyorskom súde žalobu. Americkí investori od ruskej ropnej spoločnosti požadujú náhradu svojich strát, ktoré vznikli vďaka tomu, že Jukos porušil zákon o cenných papieroch z roku 1934, keď vydal v roku 2003 mnoho materiálov. Zie mali uviesť do omylu účastníkov akciového trhu. Ide o finančné správy, ktoré neobsahovali údaje o daňovej zadlženosti voči štátu a o tom, že Jukos podvodom realizoval ropu cez tretie firmy v oblastiach s daňovými úľavami. Niektorí americkí investori sa tak pripojili k obvineniu ruského štátu. Pozorovatelia sa stále viac prikláňajú k tomu, že Kremeľ chce spoločnosť "pohltiť." Prípadne nepriamo nad ňou prevziať kontrolu.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME