BRUSEL - Krajiny, ktoré porušia dohodnuté pravidlá o hospodárení štátu, budú môcť byť potrestané európskymi inštitúciami. Rozhodol o tom Európsky súdny dvor, keď zrušil novembrové rozhodnutie Rady ministrov EÚ neuložiť sankcie Nemecku a Francúzsku za porušenie Paktu stability a rastu. Rozhodnutie vyvolalo kladné reakcie v Európskej komisii i medzi niektorými analytikmi, no ozvali sa aj obavy, že dôveryhodnosť Paktu to nezvýši.
Silnejšia komisia
Ministri v EÚ sa vlani v novembri dohodli, že nebudú proti Francúzsku a Nemecku postupovať podľa pravidiel Paktu stability a prepáčia im vysoké schodky ich rozpočtov. Európska komisia, strážca európskych zmlúv a zákonov, Radu ministrov zažalovala a Európsky súdny dvor jej dal za pravdu.
"Rozsudok potvrdzuje názor komisie, pokiaľ ide o úlohu komisie a rady (EÚ) a pokiaľ ide o aplikáciu Paktu stability a rastu. Koordinácia rozpočtových politík tak bude priehľadnejšia a predvídateľnejšia," vyhlásil predseda Európskej komisie Romano Prodi.
Rozsudok privítali aj európski ministri financií. Sľubujú si od neho, že ujasní, ako vynucovať rozpočtovú disciplínu a akú úlohu pri tom hrá komisia a akú ministri. Podľa holandského ministra financií Gerrita Zalma, ktorý vyhlásenie prečítal, vyzvali ministri Nemecko a Francúzsko k pokračovaniu úsilia o znižovanie deficitu. Rada ministrov bude musieť podľa Zalma prijať nové rozhodnutie, ktoré bude v súlade s verdiktom súdu.
Komisia pôvodne navrhovala, aby bolo Parížu a Berlínu nariadené odstrániť nadmerný rozpočtový deficit, ktorý podľa Paktu nesmie prekročiť tri percentá hrubého domáceho produktu, a bola pripravená navrhnúť Rade ministrov sankcie, ktoré mohli dosiahnuť až pol percenta HDP.
Včerajší verdikt, voči ktorému sa už nedá odvolať, ešte neznamená, že Nemecko a Francúzsko zaplatia pokutu. "Vierohodnosť Paktu stability je rozbitá úplne na kúsky, pretože pakt bol porušovaný naľavo, napravo i uprostred. Okrem toho je jasné, že z pokút bude vždy nejaký únik," povedal agentúre Reuters riaditeľ odboru štátnych ratingov agentúry Fitch Nick Eisinger.
Ekonómovia považujú Pakt stability a rastu za hlavnú oporou jednotnej európskej meny. "Je to jeden zo spôsobov, ako približovať ekonomiky krajín. Štáty, ktoré míňajú viac vytvárajú väčší tlak na rast úrokových sadzieb, a tým narúšajú rovnováhu v prostredí, kde je v obehu jedna mena," hovorí analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. "Hoci rozhodnutie súdu ma skôr procedurálny charakter, približuje Nemecko a Francúzsko k plateniu sankcií. Ak by neplatili, de facto by to znamenalo rozpad Paktu stability, pretože porušovanie jeho princípov by sa netrestalo."
Tento rok hrozí prekročenie povoleného schodku polovici, teda šiestim krajinám menovej únie. Nemecko a Francúzsko porušia toto pravidlo už tretíkrát za sebou. Úrad francúzskeho premiéra Jeana-Pierra Raffarina už oznámil, že Francúzsko svoju rozpočtovú politiku nijako meniť nebude.
Zmení sa Pakt stability?
Pakt stability a rastu je súhrn princípov, ktoré musia dodržiavať členovia menovej únie, v ktorej koluje euro. Členská krajina nemôže hospodáriť s vyšším rozpočtovým schodkom, ako sú tri percentá jej HDP, a jej verejné zadlženie nesmie byť vyššie ako 60 percent HDP.
Francúzsko a Nemecko viedli ťaženie za zmiernenie jeho výkladu, pretože prvý zo spomenutých princípov porušovali. Európska komisia sa nedávno rozhodla začať jeho revíziu. Po letnej prestávke sa chystá predložiť zmäkčujúci návrh, ktorý by umožnil krajinám eurozóny prekračovať strop schodku v čase recesie za podmienky, že v čase rastu budú dodatočné peniaze využité na nápravu verejných financií.
Slovensko a Pakt
"Ak raz existujú pravidlá, ktoré boli dohodnuté, mali by sa dodržiavať. Ak je potreba ich prehodnocovať, tak diskutujme o zhodnocovaní," reagoval na rozhodnutie európskeho súdu minister Ivan Mikloš. Slovensko už dnes musí dodržiavať Pakt stability, no sankcie za jeho porušovanie sa na nás budú vzťahovať až po prijatí eura. Rozpočtové kritérium Slovensko porušuje. Vlani bol deficit 3,6 percenta a plán na tento rok je 3,3 percenta.
Podľa niektorých ekonómov vývoj deficitu smeruje k tomu, že limit rýchlo splníme. "Podľa našich odhadov by Slovensko v prípade politickej vôle a pokračovania slušného ekonomického rastu mohlo znížiť deficit pod tri percentá HDP už tento rok," myslí si analtik UniBanky Viliam Pätoprstý. (sita, jj)
Autor: jj, čtk