Vlani lupiči vykradli päť bánk a tri pošty, polícia všetky lúpeže objasnila.
Páchatelia väčšinou zanechajú stopy. "Na 90 percent sme to v minulosti vždy objasnili, tak tomu bude aj teraz." Nájsť páchateľa je podľa Spišiaka ťažké aj preto, že banky neprepadávajú organizované skupiny a profesionálni zločinci, ale "dobrodruhovia alebo zúfalci, ktorí si potrebujú okamžite riešiť problémy". Profesionálom sa podľa neho pre pomerne nízke sumy neoplatí riskovať, že ich niekto spozná. "Je to komplikovanejšie, lebo väčšinou ide o ľudí, ktorí páchajú trestnú činnosť prvý raz."
Tento rok už lupiči prepadli trikrát viac bánk ako vlani. Podľa Spišiaka nejde o radikálny nárast, lebo pred dvoma rokmi bolo lúpeží tiež toľko ako teraz. "To iba minulý rok bol mimoriadne úspešný."
Lupičov môže povzbudiť aj to, keď médiá informujú, že polícia páchateľa nezadržala, alebo, že banky sú slabo chránené, myslí si Spišiak. Banky však v prvom rade chránia svojich ľudí a zákazníkov. "SBS-kár nie je v banke na to, aby zadržiaval lupiča, ale na to, aby riešil bežné konflikty, keď sa niekto predbieha a podobne. Riskovať život pre tak málo peňazí nestojí za to." SBS-kár by mohol pri lúpeži zamknúť dvere, ale potom by hrozilo, že páchateľ vezme rukojemníkov.
Banky by mohli podľa Spišiaka používať na svoju ochranu modernejšiu techniku, lebo mnohé napríklad používajú zastaraný kamerový systém. "Nie všetky to robia a aj preto boli lúpeže orientované väčšinou na vidiecke pobočky s malým obratom." Polícia s bankami rokuje, chce zmeniť aj bankovú legislatívu.
Podľa štatistík je lúpeží viac v zime ako v lete. Polícia to pripisuje tomu, že v zime sa môžu páchatelia lepšie zamaskovať, majú čapicu, šál, pod kabát môžu skryť peniaze. Dôvodom, prečo sa páchatelia rozhodujú pre zimu, môžu byť aj Vianoce alebo to, že majú väčšie depresie z finančnej núdze. (mož)