"Systém zahŕňa monitoring ohnísk migrácie na Slovensku a monitoring cieľových lokalít v Čechách s prevažne rómskym obyvateľstvom, kam prichádzajú slovenskí Rómovia," povedal Petr Vorlíček z ministerstva vnútra.
Do monitorovania sa má zapojiť česká polícia, v niektorých regiónoch styční dôstojníci pre menšiny, rómski asistenti českej polície. Podieľať sa má aj Medzinárodná organizácia pre migráciu, podľa Romana Krištofa z tejto organizácie je monitorovanie dôležité, pretože "v roku 2003 žiadalo o azyl v Česku viac ako tisíc slovenských občanov, podľa dostupných správ príslušníkov rómskeho etnika". Priznáva, že počet žiadateľov sa tento rok "znížil na minimum", ale napriek tomu "vidieť nárast pracovnej migrácie", ktorej masovosť je "ťažko predpovedateľná" po prijatí sociálnych reforiem slovenskej vlády. Krištof pripomína nepokoje, ktoré sociálna reforma na začiatku roka vyvolala na východnom Slovensku.
Pred niekoľkými rokmi zriadili obe krajiny česko-slovenskú komisiu na úrovni podpredsedov vlád, ktorá mala riešiť migráciu Rómov. Na jednom stretnutí komisie česká strana, podľa Kláry Orgovánovej, splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity, požiadala o spoluprácu na takomto systéme varovania. Slovenská strana však tvrdila, že takýto monitorovací systém nevie zabezpečiť. Systém chcela česká strana preto, že sa obávala prílevu Rómov. Tieto obavy sa však podľa Orgovánovej nepotvrdili.
Z rokovaní komisie vyplynula aj príprava analýzy príčin a dôsledkov migrácie slovenských Rómov do Českej republiky, ktorú schválila česká vláda v novembri. Analýzu pripravila práve Medzinárodná organizácia pre migráciu, veľkú migráciu Rómov však nepredpovedala. Plošné zníženie sociálnych dávok pre slovenských Rómov sa podľa analýzy "napriek očakávaniam neukázalo ako rozhodujúci migračný faktor".
Na druhej strane, ak sa budú pre nízke dávky rómske rodiny veľmi zadlžovať, môže to podľa analýzy viesť k migrácii. V Českej republike teraz žije asi 14-tisíc slovenských Rómov.
(čtk, haj)