asi tretina), dekan fakulty má právo posunúť pomyselnú čiaru prijatých a prijať ďalších študentov podľa poradia pod čiarou. Väčšina fakúlt prijíma na odvolanie študentov práve z dôvodu nenaplnenia deklarovaných kapacít.
V praxi sa však názory odborníkov na to, či študent má odvolanie podať, alebo bude pri posúvaní čiary automaticky prijatý aj bez odvolania, rozchádzajú. "Študent sa nemusí odvolať, pretože čiaru posúvame automaticky o toľko miest nadol, koľko miest nám po nezapísaní uchádzačov ostane voľných. Bez ohľadu na to, či sa študent odvolal alebo nie," hovorí dekan Právnickej fakulty UK Marián Vrabko. Študent, ktorý bol neprijatý, teda nečakane môže dostať rozhodnutie o prijatí.
Na otázku SME, či sa čiara znovu posunie ak sa z uchádzačov pod čiarou zase tretina nezapíše, a rozhodnutia o prijatí sa pošlú ďalším študentom, dekan odpovedal kladne.
Podľa Andreja Salnera z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť je však lepšie, ak sa študent odvolá. "Prvý dôvod je ten, že ak sa študent proti neprijatiu neodvolá, vlastne rešpektuje stanovisko o neprijatí a je teda zbytočné mu nejaké miesto ponúkať - prijímacie konanie je preňho ukončené," vraví Salner. Ako ďalší dôvod uviedol fakt, že síce niektoré fakulty postupujú ako spomínaná právnická fakulta, niektoré však presne naopak. "Niektoré fakulty idú pri posúvaní čiary len po tých, ktorí sa odvolali. Tento spôsob je však nespravodlivý voči tým, ktorí nevedeli, že keby sa odvolali, na školu by sa možno dostali."
A keďže študent si nemá ako zistiť, ako bude vysoká škola postupovať, lepšie urobí, ak sa odvolá.
S tým súhlasí aj minister školstva Martin Fronc. "Je v záujme každého študenta, ktorý chce študovať na vysokej škole, aby využil všetky možnosti, ktoré sa mu ponúkajú, a teda aj odvolanie," uzavrel. (sr)