Jakub Joščák smečuje popri bloku Miikku Heikkinena v poslednom stretnutí Európskej ligy v Prešove, v ktorom volejbalisti Slovenska vyhrali nad Fínskom 3:2. FOTO TASR - MILAN KAPUSTA
Nedeľňajšie finále Európskej ligy volejbalistov v Opave, v ktorom Česi zvíťazili nad vicemajstrami sveta Rusmi (3:1), a suveréni našej skupiny Holanďania a Nemci obsadili až 3. a 4. miesto, bolo bodkou za prvou polovicou reprezentačnej sezóny na starom kontinente. O jej priebehu sme hovorili s generálnym sekretárom Slovenskej volejbalovej federácie ĽUBOROM HALANDOM.
Muži prehrali všetky tri zápasy bratislavskej kvalifikácie o postup na ME a v Európskej lige si vyskúšali víťazné gestá až po poslednom, dvanástom zápase v Prešove proti Fínsku. "Je to pravda, ale treba brať do úvahy, že družstvo sa od základov prebudovávalo. Skončili starší, skúsení volejbalisti, aj hráči, s odchodmi, ktorých sme nerátali. Vedeli sme, že reprezentačnú kariéru ukončí Richard Nemec, Chudík, Vavrek, Kardoš, prípadne Jankovič, ale k tomu sa pridali zranenia Pistoviča, Chochoľáka i vypadnutie Petra Diviša. Nebolo jednoduché nahradiť také osobnosti. A prišli ďalšie výpadky hráčov novo sa tvoriaceho kolektívu pre zdravotné problémy."
Sklamanie z výsledkov
Dosiahnuté výsledky nemôžu nikoho uspokojiť. Veď náš mužský volejbal sa pýšil po osamostatnení takmer pravidelnou účasťou na majstrovstvách Európy. Ako jeden z mála kolektívnych športov. "Odohrali sme veľa päťsetových zápasov so smoliarskym záverom. Slúži ku cti hráčom, že sa nevzdávali, veľmi túžili po úspechu a napokon ho v poslednom stretnutí dosiahli. Sme sklamaní z výsledkov. Samozrejme, predstavovali sme si, že budú lepšie. Napriek tomu si myslíme, že výmena generácií nebola zbytočná."
Výmena bola nevyhnutná
Omladenie bolo radikálnym rezom. Otázne je, či prišlo v správnom momente, či nebolo predčasné. Predchádzajúca generácia iste nesiahla na absolútny vrchol svojich možností. "Prestavba bola nevyhnutná. Hoci, ak by sme tušili, že vypadnú aj ďalšie opory Chochoľák a Pistovič, tak by sme sa azda snažili prehovoriť Nemca či Chudíka. Problém bol v tom, že starší hráči už nemali taký vzťah k reprezentácii a neboli ochotní byť k dispozícii po skončení ligových súťaží vo svojich zahraničných kluboch ďalšie dva mesiace národnému tímu. Je pravda, že nás to všetko stálo veľa nervov, peňazí a námahy, ale sme presvedčení, že sa nám vynaložené prostriedky v budúcnosti vrátia. Je to jediná cesta, ako dosiahnuť s reprezentačným tímom výkonnostný skok dopredu. V tých chlapcoch niečo je, oplatí sa do nich investovať."
Úsporné opatrenia
Kvalifikáciu majstrovstiev Európy dokončí odvetný turnaj v septembri v Chorvátsku. Naši muži stratili reálnu šancu na postup. "Príprava bude pokračovať po dovolenkách hráčov s úspornými opatreniami. Nebudeme vynakladať prostriedky na fyzickú prípravu. Reprezentanti musia prísť na prvý zraz kondične pripravení. Na sústredeniach bude ťažisko v herných tréningoch a v pláne je viacero prípravných stretnutí."
Aj ženský tím sa tvorí
Obdobná situácia je v národnom družstve žien. Značne omladený kolektív bez Marčekovej a Kuklovej nevyhral na kvalifikačnom turnaji ME v Prievidzi v konkurencii svetového šampióna Talianska, Ukrajiny a Azerbajdžanu ani jeden zápas a stratil postupové šance. "Vedeli sme, že skupina je nepriechodná, ale mladý tím má perspektívu. Jeho herný prejav vyvolal optimizmus, navyše, návrat obidvoch skúsených opôr do reprezentácie je otvorený."
Predčasné odchody
Bývalé hráčky majstrovskej Slávie UK, 23-ročná Székelyová a 20-ročná Máleková prestúpili pred sezónou do talianskeho klubu Forli. Obidve, najmä smečiarka Máleková, tam však dostávali málo príležitostí. Predčasné odchody do zahraničia výkonnosti mladých hráčok skôr škodia, ako pomôžu. Federácia má iste podobný názor. "Východisko vidíme v podpore tých našich klubov, kde sa dobre pracuje. Najmä s mládežou. Mali by sme sa spoločne snažiť vytvoriť také podmienky, aby talenty neodchádzali za každú cenu. Neprestupujú do renomovaných, špičkových klubov, a ani v druhotriednych nehrávajú stabilne. Z hľadiska ich vývoja by bolo optimálne, aby odchádzali von až v zrelšom volejbalovom veku a do klubov, kde sa pracuje na patričnej úrovni. Na to potom môže nadviazať príprava v národnom družstve s množstvom kvalitných medzištátnych zápasov."