Brusel 22. novembra (TASR) - Európska únia (EÚ) zaznamenáva rozširujúcu sa priepasť voči USA z hľadiska konkurencieschopnosti a životnej úrovne a dosiahla najväčšiu hodnotu od konca 60. rokov.
"Napriek zlepšujúcim sa výsledkom životná úroveň v EÚ v posledných rokoch neustále zaostáva za USA," lamentuje Európska komisia (EK) vo vyhlásení sprevádzajúcom Správu o konkurencieschopnosti 2001.
Táto správa je pritom tvrdou skúškou reality pre predstaviteľov EÚ, ktorí si vlani stanovili za cieľ, že do roka 2010 urobia z Európy najkonkurencieschopnejšiu a najdynamickejšiu ekonomiku sveta, postavenú na vedomostiach.
Správa totiž zistila, že hrubý domáci produkt (HDP) na hlavu v EÚ dosahuje menej než dve tretiny úrovne v USA. Americké hospodárstvo v 90. rokoch prudko rástlo vďaka rozvoju počítačov, telekomunikácií a ostatných technologických sektorov, kým väčšina členských štátov EÚ zaznamenala menšiu mieru rastu.
Na druhej strane však hospodársky rast v EÚ prekoná USA v tomto a budúcom roku, keďže americká ekonomika čelí výraznému oslabeniu. EK uvádza, že príčinou nižšej životnej úrovne v EÚ je aj pokles produktivity práce, keďže produkcia na jedného zamestnaného v EÚ dosahuje menej než tri štvrtiny úrovne v USA.
Správa vyzdvihla dve hlavné príčiny nedostatočných výsledkov v EÚ - slabá inovácia a pomalšie zavádzanie nových technológií, čo odráža nižšie investície do počítačovej a komunikačnej technológie.
Investície podnikov do technológie v EÚ v roku 1999 dosiahli 2,4% HDP v porovnaní so 4,5% v USA. V dôsledku toho únia mohla stratiť 0,3 až 0,5 percentuálneho bodu na ročnom raste HDP.
Najnovší pokles počítačového a komunikačného sektora vážne poškodil investičné plány spoločností, hoci hlavné faktory, ktoré v minulosti prispievali k ich rozvoju, stále existujú.
Správa zdôraznila aj dominanciu USA v biotechnologickej inovácii, hoci Európa v posledných rokoch zažila vznik veľkého počtu nových biotechnologických spoločností. Ich rozvoju však bránia riadiace, fiškálne a finančné faktory, ako aj nedostatočná distribúcia výsledkov vedeckého výskumu.
EK uvádza, že v EÚ nastáva rozvoj podnikania a jeho imidž sa výrazne zlepšil, keďže Európania sú ochotnejší zakladať podniky. Na druhej strane upozorňuje na potrebu ďalšieho pokroku a odvoláva sa na štúdiu, ktorá zistila, že 70% Američanov zvažuje vytvorenie spoločností v porovnaní s 50% Európanov. Podľa údajov štúdie európski respondenti považujú administratívnu komplexnosť a riziko krachu za väčšie prekážky pre podnikanie než Američania.
* 1 sov