Kerry nepotrebuje dôkaz, že Bush nútil klamať tajné služby. Správa mu totiž dáva možnosť hovoriť, že Bush oklamal celú Ameriku. "Nepochybne zavádzal v prípade jadrových a iných zbraní. Mýlil sa a vojaci preto zomierajú a Američania preto platia miliardy dolárov a nie sú s nami naši spojenci. Len preto, že sa mýlili," opakuje za posledné dva dni v rozhovoroch Kerry. Prvýkrát je pri nich po jeho boku aj John Edwards, ktorý má byť jeho viceprezidentom.
Správa Senátu vrátila Irak späť do predvolebnej kampane. Pre Busha je najnepríjemnejšie, že vyvrátila jeho tri hlavné argumenty, prečo musel Saddáma napadnúť: zbrane hromadného ničenia, nebezpečenstvo, že iracká armáda opäť napadne susedov a iracké vzťahy s al-Káidou.
Keďže sa dodnes zakázané zbrane v Iraku nenašli, nebolo až takým veľkým prekvapením, že v správe sa hovorí o zlom odhade tajných služieb v prípade biologických, chemických a ani jadrových zbraní. Podobne je to aj s kontaktmi na al-Káidu.
Podľa denníka The New York Times je správa aj príbehom o upadajúcej Saddámovej armáde. Demokratickí, ale aj republikánski senátori došli k záveru, že medzinárodné ekonomické sankcie a americký vojenský tlak irackú armádu v podstate rozložili. Padá tak aj argument, že vojna sa musela začať, lebo Saddám bol nebezpečím pre susedné štáty.
Biely dom v prvej reakcii na správu Senátu vyhlásil, že sa potvrdilo, čo prezident už dávno hovoril: zlyhali tajné služby a nielen americké, politici pritom nehrali žiadnu rolu. Zjavne to však nestačí. Kerry s Edwardsom zacítili šancu a poriadne sa do Iraku obuli. A to majú ešte v zálohe ďalšiu správu Senátu, ktorá bude špeciálne o politickej zodpovednosti za Irak. Nie je prekvapením, že demokrati tlačia, aby ju výbor pre tajné služby dokončil ešte pred novembrovými voľbami a naopak republikáni robia všetko preto, aby senátori takú vážnu vec skúmali čo najpodrobnejšie. MATÚŠ KOSTOLNÝ