
Šéfredaktor ruského vydania amerického časopisu Forbes Pavel Chlebnikov s prvým číslom, v ktorom zverejnil zoznam 100 najbohatších Rusov.
FOTO - TASR/AFP
Včera polícia prehľadala kanceláriu novinára a jeho byt, ale žiadne dôkazy o tom, že sa mu niekto vyhrážal, nenašla. Chlebnikov ešte tesne pred smrťou stačil povedať kolegom, ktorí mu pribehli na pomoc, že útočníkov nepoznal a netuší, prečo sa ho niekto pokúsil zabiť.
Hlavná verzia je, že Chlebnikova zavraždili pre písanie. Forbes začal vychádzať v Rusku iba v apríli tento rok a Chlebnikov bol jeho prvým šéfredaktorom. Hneď prvé číslo vyvolalo škandál. Bol v ňom zoznam najbohatších ľudí Ruska, ktorému kraľoval teraz väznený exprezident ropnej spoločnosti Jukos Michail Chodorkovskij.
Chodorkovského zoznam nepohoršil, mnohí iní však Chlebnikova obviňovali, že si údaje o ich materiálnom blahobyte vymyslel. Poukazovali aj na to, že "byť bohatým je v Rusku životu nebezpečné, a preto nechcú byť nikde uvádzaní".
Ukázalo sa, že v Moskve žije 39 miliardárov - viac, ako v ktoromkoľvek inom meste na svete.
Sám novinár vtedy vyhlásil: "Niektorí sa mi dokonca vyhrážajú súdom..." Údajne mu mnoho ľudí volalo a nadávalo mu.
Napriek tomu vydavateľ časopisu Forbes a Newsweek v Rusku Leonid Beršidskij včera vyhlásil, že zverejnenie mien miliardárov mohlo byť len ťažko dôvodom na vraždu. "Pavel bol jedným z najlepších investigatívnych novinárov na svete, ale od tohtoročnej zimy sa touto prácou nezaoberal," zdôraznil Beršidskij.
Generálny tajomník Ruského zväzu novinárov Igor Jakovenko je naopak presvedčený, že zverejnenie zoznamu najbohatších bola rovno "prechádzka mínovým poľom". "Ruský biznis je spokojný s tou temnotou, v ktorej funguje," povedal Jakovenko. Organizácia Novinári bez hraníc tiež nevylučuje, že ho zabili za profesionálnu činnosť.
Pavel Chlebnikov je potomkom takzvanej bielej ruskej emigrácie a aj keď sa už narodil v New Yorku, s rodičmi hovoril po rusky. Mal manželku a tri deti.
V Rusku sa preslávil už v roku 1996, keď zverejnil knihu o oligarchovi Borisovi Berezovskom Kmotor Kremľa, v ktorej tvrdil, že bývalý námestník Bezpečnostnej rady Berezovskij riadi celý štát. Neskoršie vyšla publikácia: Boris Berezovskij a rozkrádanie Ruska.
Berezovskij sa s Chlebnikovom stretol na londýnskom súde, kde ho zažaloval za urážku na cti. Chlebnikov spor prehral. Teraz Berezovskij komentoval smrť novinára ako výsledok "jeho vlastnej neopatrnosti pri práci s faktami".