S prezidentom sa rozlúčilo 25 štátnikov a 36 vládnych delegácií. FOTO - ČTK/AP
Rakúsko sa rozlúčilo s prezidentom. Ľudia sú znechutení, že politici, ktorí mu nevedeli prísť na meno, ho teraz vychvaľujúV sobotu sa Rakúsko rozlúčilo s prezidentom Thomasom Klestilom, ktorý bol 12 rokov na čele krajiny a zomrel len dva dni pred odovzdaním moci nástupcovi Heinzovi Fischerovi. Hneď na druhý deň sa však spustila tvrdá diskusia: Klestilovi blízki priatelia napádajú politikov, že sa pri vyzdvihovaní prezidenta pretvarovali. Rakúšania hovoria o pretvárke a politickom kalkule.
O mŕtvych len v dobrom
Povel ‚o mŕtvych len v dobrom' síce nikto nevydal, po Klestilovom úmrtí sa však mnohí politici priam vyžívali v chválach prezidenta. Rakúšanov prekvapili najmä vládni politici, ktorí začali vychvaľovať aj jeho domácu politiku. Kancelár Wolfgang Schüssel a ďalšie špičky ľudovcov pritom donedávna Klestilovi ani nemohli prísť na meno.
"Prefíkanosť" politikov, ktorí Klestila predtým ostro napádali a teraz o ňom spievajú len chválu, kritizoval aj bývalý vicekancelár Erhard Busek. Práve on koncom roku 1991 Klestila presadil ako prezidentského kandidáta konzervatívnych ľudovcov. Neúprimnosť voči Klestilovi a verejnosti odsudzuje aj množstvo komentátorov rakúskych médií.
Spory s vládou
Klestil sa s vládnou koalíciou Schüsselových ľudovcov s krajne pravicovými Haiderovými Slobodnými začiatkom roku 2000 udobril len veľmi nerád. Do vládneho programu síce presadil proeurópsku preambulu, diplomatický bojkot nového kabinetu štrnástimi štátmi Európskej únie však neodvrátil. Niektorí ľudovci sú dodnes presvedčení, že Klestil bol jedným zo strojcov týchto san kcií.
Vzťahy medzi vládou a prezidentskou kanceláriou sa ani po ich zrušení nijako výrazne nezlepšili. Klestil kritizoval unáhlenosť a nevyváženosť mnohých vládnych reforiem, čo mu v kuolároch ľudovcov vynieslo nálepku "odrodilca".
Spory mala s Klestilom aj ministerka zahraničia Benita Ferrerová-Waldnerová. Viazla nielen koordinácia zahraničných ciest.
Účasť toľkých špičkových politikov na Klestilovom pohrebe aj jeho najhlasnejším kritikom ukázala, kto bol celé roky nielen v susedných krajinách najviditeľnejším rakúskym politikom.
Kritika na rozlúčku
Kritikou vlády sa Klestil podľa nepotvrdených informácií chcel aj rozlúčiť. Na poslednej tlačovej konferencii chcel znova zdôrazniť, že pre Rakúsko by bola lepšia "vláda so širokou podporou", cituje tlač Klestilových najbližších spolupracovníkov.
Na texte ťažko chorý Klestil pracoval celý predminulý víkend - namiesto, aby sa šetril, ako mu radili lekári. Minulé pondelkové ráno, len tri hodiny pred tlačovou konferenciou, sa rakúsky prezident zrútil a po zlyhaní srdca upadol do bezvedomia. V utorok pred polnocou zomrel na následky zlyhania životne dôležitých orgánov. Klestilov politický závet zostal v prezidentovej taške.
Autor: David Zelinger, ORF pre SME