Poslanec Július Brocka z KDH minulý týždeň navrhol v parlamente úpravu, ktorá by mala "oceniť zvýšenú iniciatívu jednotlivca a zlepšiť jeho situáciu". Podľa návrhu by ľudia, ktorí popri práci podnikajú, platili odvody iba zo zamestnania. Brocka hovorí, že keby sa živnostníci mohli zamestnať za minimálnu mzdu a znížiť si tak odvodovú povinnosť, nedochádzalo by k únikom na poistnom.
Poslanci sa však na podnet ministra práce týmto návrhom nezaoberali. Brocka však námietku nepodal, "pretože minister mi osobne sľúbil, že je takýmto zmenám naklonený a bude sa nimi zaoberať". "Vieme o tomto probléme a chceme sa ním zaoberať," potvrdil hovorca ministerstva práce Martin Danko.
Sociálna poisťovňa ku koncu minulého roka evidovala 17 310 živnostníkov, ktorí majú aj stále zamestnanie, tento rok ich registrujú menej - 16 787. Brocka hovorí, že ich ubúda preto, lebo sa im neoplatí zvyšovať si popri práci príjem podnikaním. "Svoju ekonomickú situáciu sa často snažia zlepšiť tlmočníci, učitelia alebo rôzni remeselníci."
Sociálna poisťovňa upozorňuje, že aj v minulom systéme platili títo poistenci odvody dvakrát - aj zo zamestnania aj z podnikania. Dnes však na rozdiel od minulosti vznikne podnikateľovi povinnosť platiť odvody už pri oveľa nižšom zárobku. Kým vlani museli podnikatelia platiť odvody až v prípade, keď bol ich ročný zárobok bez odpočítania nákladov 121-tisíc, teraz je to už pri zárobku 72 960 korún.
Brocka hovorí, že problémom živnostníkov sa treba zaoberať komplexne, pretože ide o "silnú skupinu, ktorá je na rozdiel od ostatných dvojnásobne zdanená". Upozornil, že všetci živnostníci napríklad prišli pri reforme sociálneho systému o výhodu zníženia odvodov na dôchodkové poistenie, ak majú nezaopatrené deti. Zákon o sociálnom poistení umožňuje rodičom znížiť si odvody na dôchodok za každé dieťa o pol percenta. "Ak má zamestnanec napríklad osem detí, neplatí ani jednu korunu, ale počíta sa, akoby platil na dôchodok plné štyri percentá."
Odvodové zaťaženie živnostníkov je podľa Brocku veľmi vysoké, "fungujú ako zamestnávateľ a zamestnanec zároveň, je to pre nich obrovský balvan".
Samostatne zárobkovo činná osoba dá na všetky odvody do zdravotnej a Sociálnej poisťovne 49,1 percenta vymeriavacieho základu, zamestnanec odvádza 13,4 percenta a zamestnávateľ za neho odvedie 35,2 percenta vymeriavacieho základu. Kým zamestnanec platí odvody z hrubej mzdy, podnikatelia ich platia z polovice základu svojej dane.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ