stromov nastielame vhodným materiálom.
Priamo na hriadky vysievame semená reďkovky, skorých odrôd karotky, reďkovky ozimnej, šalátu (jesenný, rímsky, ľadový a na rezanie), špenátu, okrúhlice, kvaky, reďkvi japonskej a do polovice júla červenej repy šalátovej i kalerábu. Vysádzame priesady hlávkovej a pekinskej kapusty, kelu, karfiolu, kalerábu, brokolice, čakanky štrbákovej typu endívie, šalátov na jesenný zber a prezimujúceho póru.
Od polovice júla vysievame aj semená pekinskej a čínskej kapusty. Na hriadky, ktoré sa uvoľnili po zbere úrody a nie sú určené na ďalšie využitie, vysievame semená rastlín na zelené hnojenie. Medzi radmi ovocných stromov a krov viniča vysejeme zmes slabšie rastúcich tráv, viky siatej, psinčeka poplazového a ďateliny.
Podľa lunárneho kalendára je obdobie od 6. do 17. júla najvhodnejším termínom na výsev a výsadbu najmä hlúbovín, špenátu, šalátu a endívie. Od 26. do 30. júla sa odporúča vysievať najmä koreňovú zeleninu.
Odstraňujeme nežiaduce zálistky rajčiakov, skracujeme vedľajšie výhonky a kolíkové rajčiaky vyviažeme. Ružice karfiolu chránime pred slnkom zalamovaním listov.
Pravidelne zberáme úrodu ovocia a zeleniny v optimálnej zrelosti, pretože prerastené a prezreté plody spomaľujú tvorbu i rast nových plôdikov a často sú zdrojom nákazy. Pozberaný cesnak a cibuľu určenú na zimné uskladnenie dôkladne ošetríme a vysušíme.
Podľa lunárneho kalendára je najvhodnejší pre zber ovocia 8. až 14. júl, pre zber zeleniny 2. až 7. júl a 12. až 17. júl. Na spracovanie ovocia a zeleniny je to 9. až 17. júl.
Po zbere ovocia prihnojíme ríbezle, egreš, maliny a porasty jahôd. Pokračujeme v letnom reze ovocných drevín. Konáre na vretenách a ovocných stenách ohýbame do vodorovnej polohy a oblúkov. Dokončíme prípravu záhonu na výsadbu jahôd. Zo zdravých a úrodných trsov odoberieme poplazy na nové sadeničky a vysadíme ich na množiteľskú hriadku. Na viničových kroch vyväzujeme letorasty a vyplievame zálistky. Všetok vhodný biologický odpad kompostujeme a kompost výdatne zalejeme (ekozáhradkári výluhom z liečivých rastlín a pŕhľavy vyluhovanej vo vode s pridaním močovky a trusu zvierat).
Sledujeme zdravotný stav rastlín a výskyt škodcov. V prípade potreby použijeme v správnych lehotách odporúčané, pre ekologické pestovanie povolené ochranné prostriedky. Využívame pritom signalizáciu možného výskytu chorôb a škodcov.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.