Tráva je luxus

Je tu uhorková sezóna, a ja sa naozaj starám v záhrade o dobrý rast našich uhoriek. Čosi neuveriteľné! Ja, čo som vyrastal v Tokiu, čo som doteraz nevedel, ako sa sadia zemiaky, ako kvitnú paradajky a ako zo dňa na deň vyrastie uhorka, sa teraz v záhradk

e rodného domu svojho svokra starám o záhony. Veď donedávna som si napríklad myslel, že cukina je drahá a náročná rastlina. Teraz viem, že dva mesiace po zasadení semienka nám bez problémov vyrástol plod neuveriteľných rozmerov.

Tak teda budujem chodníky, natieram steny, polievam kvety, sadím a ošetrujem trávnik. Každá nová práca v záhrade je pre mňa malým zázrakom a uvedomil som si, čo všetko môžem urobiť sám, a pritom to vôbec nie je ťažké.

Poviete si, že urobiť si niečo vlastnoručne je predsa normálne. My však tento zvyk ani možnosť v Japonsku nemáme. Na práce v dome a v záhrade si spravidla objednávame profesionálov. Napriek tomu, že sú veľmi drahí. Sme na takéto služby zvyknutí, ale zrejme práve tento servis aj mňa priviedol k názoru, že urobiť niečo okolo domu a v záhrade je veľmi ťažké. Pravdupovediac, stenu som pred pár dňami maľoval prvýkrát v živote. Je to úžasné. Som na seba hrdý.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším dôvodom, prečo vieme o pôde málo, je, že rodinné domy v okolí Tokia nemajú dosť priestoru na záhradu. Zdobí ich nanajvýš pár rozkvitnutých kvetináčov. Nepotrebujeme ani hadicu na polievanie.

Slovo "záhradkárčenie" je teraz populárne najmä medzi ženami okolo tridsiatky-štyridsiatky. Práve je v móde anglický štýl záhradky s bylinkami, listovými rastlinami a kvetmi, a to je príležitosť vystaviť na obdiv svoju záhradku, hoci len v kvetináčoch na balkóne. Má to aj svoje výhody. Veľa "balkónových záhradkárov" neznáša dážďovky a hmyz. Dotknúť sa hrudy zeme v prírode, nie v kvetináči z kvetinárstva, to je v japonskom veľkomeste niečo výnimočné.

Čo je normálne pre mnohých z vás, pre nás môže byť výnimočné. Nie je bežné môcť si odtrhnúť jablko, alebo sa najesť čerešní priamo na strome. A vlastnoručne zasiať trávnik, potom ho vidieť rásť, to je nepredstaviteľné. V Japonsku je trávnik luxusom. Dá sa kúpiť hotový, ak veľmi chcete. Pretrváva však predstava, že mať trávnik, to je čosi zložité, drahé, a tak sa úsilia o zatrávnenú plochu vopred vzdávame. Školské dvory sú vysypané drobučkými kamienkami. Deti sa nehrajú v tráve. O tom, že zasiať trávu, vytrhávať burinu a kosiť ju je vlastne jednoduché a veľmi príjemné, ľudia asi ani nevedia.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MASAHIKO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 579
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 295
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 710
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 097
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 318
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 925
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 856
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 404
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu