TEXT a FOTO - TASR, TASR/EPA, ČTK, ČTK/AP, REUTERS a ARCHÍV
Šesťdesiatdvaročný Jacques Stroobant (na snímke), muž, ktorý tridsať rokov obliekal známu sošku cikajúceho bruselského chlapčeka, sa chystá v septembri do dôchodku. Zatiaľ však usilovne pracuje. Minulý pondelok ho bolo možné vidieť, tak ako obyčajne, na drevenom rebríku, ako za blýskania fotoaparátov turistov oblieka symbol Bruselu do venezuelského kroja. Svoj definitívny odchod ešte trochu spochybňuje. "Keď ma tretieho a štvrtého septembra uvidíte na sviatku Mannekena Pisa, bude to znamenať, že som si to rozmyslel," hovorí.
Stovky kostýmov pre 53-centimetrovú sošku pochádzajúcu z roku 1619 ušila aj Stroobantova manželka Yvonne.
Garderóbu cikajúceho chlapčeka dnes tvorí 741 kostýmov. Keď manželský pár nastupoval do jeho "služieb", mal ich Manneken Pis dvesto.
Tradícia obliekania bruselskej sošky sa začala v 18. storočí. Mannekena Pisa vtedy "uniesli" granátnici francúzskeho kráľa Ľudovíta XV., ktorý mu nechal na znak ľútosti ušiť luxusný oblek a vyznamenal ho rádom svätého Ľudovíta. Obliekať a zdobiť sošku sa odvtedy stalo prestížnou záležitosťou, do ktorej sa zapojili aj štátnici a filmové hviezdy.