m Výtvarné pohľady na rôzne časti hlavného mesta Slovenska ponúka otvorená výstava obrazov Jaroslava Rajchla v bratislavskom Mestskom múzeu. Vyše 70 diel z obdobia od roku 1954 po súčasnosť zachytáva aj urbanistické riešenia a architektúru objektov či mestských celkov, keďže autor vyštudoval architektúru. Dokumentujú to panoramatické maľby zo strechy Incheby, budovy ministerstva kultúry či z Hradu, ako aj obrazy Vodná veža pod Hradom, Vinohrady v Rači, Židovský cintorín nad Dunajom, Bývalá Patrónka a ďalšie. Podobne aj historické objekty, akými sú Radnica, Kaštieľ v Rusovciach, Modrý kostolík, Klarisky, Notre Dame, Dom U dobrého pastiera, Aréna s Milanom Sládkom, kostolíky v Dúbravke, Devínskej Novej Vsi, na Vydrici a iné. Olejomaľby, pastely a kresby sú rôznej veľkosti. Dominuje obraz Devín z Devínskej Kobyly s rozmermi 1,2 x 2,5 m či štvorcový formát 1,5 x 1,5 m Dómu sv. Martina z terasy Hradu.
"Toto je moja najväčšia výstava," uviedol výtvarník, ktorý mal prvú samostatnú prezentáciu pred polstoročím. Rodák v Čemernom (1926) svoj sústavný veľký záujem o maľovanie v posledných rokoch ešte stupňuje. "Ako dôchodca mám veľa času a z tohto koníčka sa už stal kôň," dodal Rajchl. Je členom Spolku architektov Slovenska a Umeleckej besedy Slovenska. Výstava potrvá do 17. októbra.
m Vernisážou na pontóne bratislavského nábrežia odštartovala Billbord Galery Europe už 2. ročník medzinárodnej výstavy umeleckých bilbordov. Nekomerčné bilbordy sú umiestnené na frekventovaných lokalitách Bratislavy od júla do septembra. Bratislavčania na bilbordoch uvidia medzinárodnou porotou ocenené diela umelcov z Bulharska, Juhoslávie, Rakúska, Rhona Byrna z Írska, Gordany Andelic Galic z Bosny a domácich autorov Rolanda Farkaša a Jonáša Karáska. "Ideou našej galérie nebolo zorganizovať jednu výstavu, ale zaplniť celú Európu a jej verejné priestranstvá umením," povedal autor projektu Richard Fajnor.
Výstava z bilbordami pocestuje z Bratislavy do ďalších desiatich hlavných miest Európy.
VEĽKÝ KRTÍŠ
m Putovnú výstavu Po stopách Bálinta Balassiho otvorí dnes Múzeum kultúry Maďarov Slovenského národného múzea v kaštieli Imre Madácha v Dolnej Strehovej v okrese Veľký Krtíš. Výstava prezentuje dobové rytiny miest, napríklad Ostrihomu, Modrého kameňa, Hybe alebo Zvolena, v ktorých Balassi tvoril a žil. Rytiny dopĺňajú fotografie zo súčasnosti.
Výstava putovala počas školského roka po rôznych školách na Slovensku s vyučovacím jazykom maďarským. "Keďže sú školy cez prázdniny zatvorené, rozhodli sa kurátori umožniť návštevníkom vidieť ju až do konca augusta v Dolnej Strehovej. Výstavu poskytlo Múzeu kultúry Maďarov, Ministerstvo národného kultúrneho dedičstva, ktoré dalo vyhotoviť dve takéto výstavy, jednu pre Slovensko, druhá putuje po Maďarsku. Záštitu nad výstavou prevzal Zväz maďarských pedagógov na Slovensku a podporilo ju ministerstvo kultúry, ministerstvo národného kultúrneho dedičstva, Nadácia Illyésa a občianske združenie Tradície a hodnoty.
PEZINOK
m Novou galériou si Pezinčania uctili významného slovenského sochára Štefana Prokopa, ktorý od študentských čias pôsobil v tomto meste. Galéria Prokop je v zrekonštruovanom objekte, kde mal sochár do roku 1987 ateliér. Zásluhou občianskeho združenia pomenovaného po umelcovi sa myšlienka stala realitou. Náhle opustený ateliér chátral podobne ako pozostalé diela, preto skupina nadšencov v roku 1992 iniciovala vznik nadácie na záchranu a propagáciu jeho tvorby. Po rôznych problémoch sa ich sen stal v júni tohto roku skutočnosťou a galéria je zaplnená Prokopovými kresbami, sochami a reliéfmi. Sú medzi nimi aj obrazy Stopa, Sneh. (tasr, sita)