Po včerajšom žrebovaní vládla v slovenskom tíme veselá nálada, zľava: Janette Husárová, Henrieta Nagyová, Ľubomíra Kurhajcová, Martina Suchá. FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Tenisová reprezentácia Bieloruska otvorila barážový zápas o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie so Slovenskom v Bratislave prekvapením. Na včerajšom žrebovaní v hoteli Danube oznámil kapitán hostí Jurij Ščerbakov zostavu bez svojej jednotky Tatiany Pučekovej (158. vo svetovom rebríčku) a do dvojhier zaradil vekom ešte juniorky Anastasiu Jakimovovú (199.) s Tatianou Uvarovovou (284.). Náš kapitán Tomáš Malik postavil do dvojhier podľa očakávania hráčky s najvyšším renkingom Ľubomíru Kurhajcovú (74.) a Martinu Suchú (78.). Keď zástupkyňa Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) Jayne Fieldová z Austrálie vytiahla z pohára meno našej jednotky Ľubomíry Kurhajcovej, určila tak program dvojhier na víkend. Dnes o 13.00 h nastúpi na antukový kurt Slávie STU Kurhajcová s dvojkou bieloruského tímu Uvarovovou, po nich hrajú Suchá - Jakimovová.
"Aj v Bielorusku poznáme príslovie - budúcnosť patrí mladým. A tak sme sa rozhodli pre túto zostavu," vysvetľoval bieloruský kapitán, prečo vynechal zo zostavy rebríčkovo najvyššie postavenú Pučekovú. Ščerbakov nemal pocit, že štvrtkový príchod na Slovensko je neskorý, hoci zvykom je pripravovať sa v dejisku zápasu už od začiatku týždňa: "Doma v Minsku sme trénovali na takom istom kurte, s takými istými loptičkami a mali sme tam aj taký istý vietor ako v Bratislave. Tak kam by sme sa ponáhľali?"
Kapitán domáceho tímu Tomáš Malik nečakal, že súper ohlási zostavu bez Pučekovej, no ako je to uňho zvykom, nedal to na sebe poznať. "Nominácia na zápas nejde vždy podľa rebríčka, takže bieloruskú zostavu beriem ako fakt," poznamenal sucho. Dodal, že našu dvojicu do dvojhier vybral podľa momentálnej formy a nevylúčil, že v nedeľňajšom programe môžu nastať zmeny.
Pri neúčasti Daniely Hantuchovej (36.) je prvý raz v kariére jednotkou slovenského družstva Kurhajcová. Dvadsaťročná Bratislavčanka je v našej štvorici najmladšia, po troch doterajších vystúpeniach v Pohári federácie (z toho dve štvorhry) čaká na svoje prvé víťazstvo. "Vyhovuje mi, že nastúpim na kurt ako prvá. Aspoň poznám presný čas a nemusím čakať," povedala Kurhajcová. S Uvarovovou ani s Jakimovovou na turnajoch sa doteraz nestretla.
Na záverečnú štvorhru nahlásili kapitáni zloženie: Husárová, Nagyová - Pučeková, Kustavová. Slovensko hrá svoj 29. zápas vo Fedcupe, ale s Bieloruskom sa dosiaľ nestretlo. Naše tenistky sa do baráže o II. svetovú skupinu dostali po aprílovej prehre s Rakúskom 2:3, kým Bielorusky postúpili z turnaja euro-africkej zóny v Aténach po výhrach nad Dánskom 3:0, Maďarskom 3:0 a Švédskom 2:1.
Hľadisko centrálneho dvorca Slávie STU v Petržalke má kapacitu 1000 divákov, vstupenka stojí 20 korún.
Program zápasu Slovensko - Bielorusko
Dnes
12.45: otvárací ceremoniál
13.00: Kurhajcová (74.) - Uvarovová (284.)
Suchá (78.) - Jakimovová (199.)
Zajtra
12.00: Kurhajcová - Jakimovová
Suchá - Uvarovová
štvorhra: Husárová, Nagyová - Kustavová,
Pučeková