„Liečenie“ panelových bytov

Za niekoľko desiatok rokov bolo v panelovej bytovej výstavbe zrealizovaných viacero typov bytov. Napriek použitiu niekoľkých panelových sústav majú mnohé spoločné nevyhovujúce charakteristiky. Dlho boli používané malorozponové sústavy, čo sa odrazilo ...

Za niekoľko desiatok rokov bolo v panelovej bytovej výstavbe zrealizovaných viacero typov bytov. Napriek použitiu niekoľkých panelových sústav majú mnohé spoločné nevyhovujúce charakteristiky. Dlho boli používané malorozponové sústavy, čo sa odrazilo na dispozícii a šírkach izieb.ispozícia takmer každého bytu je poznačená nelogickosťou. Komunikačné priestory sú minimálne alebo sú dimenzované nezmyselne a na úkor obytných priestorov. V obývacích izbách je mnoho dvier, a tak sú nezariaditeľ-né. Spálne a detské izby sú s minimálnou obytnou plochou. Väčšina týchto bytov prezentuje tzv. laboratórnu kuchyňu. Väčšina existujúcich bytov má bytové jadro, v ktorom je umiestnená kúpeľňa. Bez ohľadu na veľkostnú kategóriu bytu je jadro a tým aj kúpeľňa navrhnuté rovnako či ide o jednoizbový, alebo štvorizbový byt. Častým riešením je kúpeľňa prechodná medzi predsieňou a kuchyňou. WC je také malé, že vyšší ľudia majú veľké problémy zabezpečiť si v ňom komfort základných ľudských potrieb. Stretla som sa dokonca s tzv. prechodným WC, keď beztak malý priestor disponoval dvomi dverami. Vrcholným skvostom dispozičných variácií je takéto prechodné WC, ktoré má jedny dvere do kuchyne (čo sa považuje z hygienického hľadiska za neprípustné) a druhé do kúpeľne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spoločným nedostatkom panelových bytov sú úložné priestory. Snahou o úložný priestor býva úzka vstavaná skriňa v predsieni. V panelovom byte som videla šatníky, ktoré boli súčasťou pôvodnej dispozície, iba v jednom prípade, ale to išlo o päťizbový byt. Komoru supluje špajzová skriňa v kuchyni, ale existujú jednoizbové byty s komorou veľkou takmer ako jedna obytná miestnosť!

Aby panelový byt vyzeral podľa predstáv jeho obyvateľov, je potrebná špecializovaná príloha. Niektoré zásahy sa dajú zrealizovať po stavebnom ohlásení, na iné je potrebné mať vypracovaný projekt a stavebné povolenie.

* Výmena okien a dverí

Náklady na spotrebu energie neustále stúpajú, a tak je potrebné pouvažovať, ako zlepšiť tepelno-izolačné vlastnosti bytu. Jednou z možností je zateplenie fasády, čo sa obyčajne robí pre dom ako celok. Ďalšou možnosťou, prístupnejšou pre obyvateľa bytu, je oprava alebo výmena pôvodných okenných výplní. Nové okná, ktoré môžu byť drevené, kovové alebo plastové, spĺňajú teplo-technické parametre na výbornej úrovni. V prípade, že sa staré okenné výplne nahrádzajú novými na pôvodných miestach, je potrebné predložiť stavebnému úradu nový návrh a ohlásenie stavebných úprav.

SkryťVypnúť reklamu

Dvere v panelových domoch boli navrhované ako otváravé a mali väčšinou oceľové zárubne. V zmene dispozície bytu sa niekedy dajú využiť iné typy dverí ako napríklad posuvné alebo skladacie.

* Čo so zlou dispozíciou?

Aj zlá dispozícia v panelovom byte sa dá v rukách architekta zmeniť na nepoznanie tak, aby rešpektovala požiadavky rodiny. Niekedy stačí zmeniť polohu otvorov a miestnosť je lepšie zariaditeľná. Inokedy je lepšie prebudovať celú dispozíciu a iným spôsobom spojiť niektoré priestory. Súčasné obytné trendy dispozíciu bytu otvárajú a u nás sa najčastejšie spája kuchyňa a obývacia izba. Aj také čosi dovoľujú niektoré panelové byty. Ak treba vybúrať a posunúť priečky, tie by zo statického hľadiska nemali byť veľmi zaťažované, je väčšinou možný aj takýto zásah. Prefabrikované priečky sa dajú nahradiť novými ľahkými montovanými, najčas-tejšie sadrokartónovými. Ak ide o nosný múr, v niektorom prípade sa dá čiastočne nahradiť oceľovým prekladom, ale na to je potrebná obhliadka a vyjadrenie statika. Na väčší zásah do dispozície bytu je potrebné stavebné povolenie.

SkryťVypnúť reklamu

* Kuchyňa

Vo väčšine panelových bytov bola navrhovaná malá kuchyňa. Pre jedného, dvoch ľudí neprekáža ani kratšia kuchynská linka, ak je dobre navrhnutá. V niektorých prípadoch sa dá do kuchyne ,,zapojiť“ bočná chodbička alebo sa kuchyňa môže spojiť s vedľajšou izbou. Kuchyňa súčasnosti zohráva dôležitú úlohu, pretože jej technické vybavenie a možnosť rýchlejšej prípravy dali úplne nový dizajn.

* Kúpeľňa, WC a bytové jadro

Už dlho trvá na našich sídliskách boom výmeny bytových jadier. Pri novej dispozícii kúpeľne WC môže byť jej súčasťou pre maximálne dvoch ľudí, inak by malo byť v oddelenej miestnosti s malým umý-vadlom. Kúpelňa sa stáva plnohodnotnou miestnosťou, ktorá sa neredukuje iba na hygienické funkcie, ale kde sa dá aj relaxovať a to sa odráža na jej zariadení a vybavení. Z priestorových dôvodov niektorí obyvatelia nahradzujú vaňu sprchovacím kútom s masážnym panelom, no pre niektoré typy kúpeľní sa môže hodiť aj oblý tvar vane. Ak sa prerába bytové jadro, môže sa v rámci dispozície bytu priestor kúpeľne zväčšiť na úkor iných miestností, napríklad za cenu straty bočnej chodby.

SkryťVypnúť reklamu

* Lodžia

Niektorí ľudia si ponechávajú lodžiu na posedenie a iba upravia podlahy a povrchy, iní dávajú prednosť jej zaskleniu. Ak má byt dve lodžie a nedostatok obytného priestoru, môže sa plocha niektorej obytnej izby zväčšiť o plochu jednej z nich. Na takýto zásah je však potrebné stavebné povolenie, pretože zásah ovplyvňuje celkový vzhľad budovy.

(foto: Iveta Kopicová, ilustračné zábery prevzaté z prílohy Bydlení v paneláku, vydavateľstvo Bydlení, a.s.1997)

Pár rád na záver:

Projekt rekonštrukcie panelového bytu je vhodné zveriť odborníkom - architektovi, statikovi a stavebnému inžinierovi.

Udržiavacie práce, opravy vnútorných omietok, podláh a dlažieb, údržbu a opravu okien a dverí, výmenu inštalácií aj zariaďovacích predmetov netreba ohlasovať stavebnému úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Na výmenu okien a vymurovanie bytového jadra je väčšinou potrebné ohlásenie stavebnému úradu, ten na základe zmien posúdi, či nie je potrebné stavebné povolenie.

Na zasklenie lodžie, zmenu celkovej dispozície bytu, vybúranie otvorov do nosných stien sa požaduje získanie stavebného povolenia.

S špecializovaná prílohami bytov v panelových domoch sú problémy, ale mnohé z nich sa dajú zlepšiť za pomoci architekta. O tom, že aj panelový byt sa dá vyriešiť na úrovni hodnej súčasných obytných trendov, svedčia niektoré riešenia. Medzi nich patrí aj riešenie panelového bytu v Trnave od architektky Kataríny Viskupičovej.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 852
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 686
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 664
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 405
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 735
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu