.
Inauguráciu Fischera na spoločnom zasadaní oboch komôr rakúskeho parlamentu úplne zatienil štátny smútok, ktorý viedenská vláda vyhlásila hneď po Klestilovom skone. Plánované oslavy Fischerovho nástupu do funkcie zrušili.
S Fischerom sa po 30 rokoch do čela Rakúska vracia politik ľavice. Je považovaný za jedného z najskúsenejších predstaviteľov sociálnej demokracie, ktorej podpredsedom bol 25 rokov. Fischer bol ministrom vedy a výskumu, 12 rokov bol predsedom Národnej rady, dolnej komory rakúskeho parlamentu, posledné dva roky jej podpredsedom. V aprílových priamych voľbách porazil kandidátku ľudovcov, ministerku zahraničia Benitu Ferrerovú-Waldnerovú.
V nástupnom prejave zdôraznil nutnosť reforiem, ale aj ich sociálnu vyváženosť. Sľúbil, že zostane verný svojmu politickému presvedčeniu, ale že sa vyhne straníckosti. Členstvo v sociálnej demokracii včera na šesť rokov prerušil. Oznámil, že sa chce vyjadrovať k dianiu v krajine. "Spolkový prezident má na to právo a je to i jeho povinnosť."
Na zložení prezidentského sľubu v inak nevyužívanej historickej sále rakúskeho parlamentu sa okrem poslancov zúčastnila aj celá rakúska vláda, šéfovia krajinských vlád, diplomati a Fischerovi príbuzní a známi. Medzi zhruba 1000 hosťami bola aj Klestilova vdova Margot, ktorá sa opakovane rozplakala a našla útechu v objatí Fischerovej manželky Margit.
Fischer a rakúska vláda sa potom spoločne odišli pokloniť Klestilovej pamiatke do Hofburgu. Rakvu, ktorá bola od stredajšieho poludnia vystavená v prezidentskej kancelárii, včera previezli do kaplnky uprostred tejto bývalej cisárskej rezidencie. Tam sa môžu až do dnešného večera prísť so zosnulým prezidentom rozlúčiť ďalšie tisíce Rakúšanov. Zajtra Klestilove telesné pozostatky pochovajú v prezidentskej hrobke na viedenskom Ústrednom cintoríne.
Autor: David Zelinger, ORF pre SME