Šéf komunistov Grebeníček a líder sociálnych demokratov Gross sa vraj zatiaľ nedohodli. Gross však už má i tak potrebnú väčšinu. FOTO - ČTK
Rokovania s komunistami boli neúspešné, Stanislav Gross však môže zostaviť kópiu predošlej českej vlády Líder českej sociálnej demokracie Stanislav Gross pravdepodobne dokázal zaistiť svojej vláde najtesnejšiu parlamentnú väčšinu. Nová sociálno-liberálna koalícia by v podstate kopírovala predchádzajúcu. Tvorili by ju ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. V dvestočlennej dolnej snemovni parlamentu by mala 101 hlasov.
Grossovi sa tak aspoň dočasne podarilo splniť jednu z podmienok prezidenta Václava Klausa: vláda nezávislá od komunistov.
Ponúkli mi iba minerálku
KSČM po včerajšom rokovaní s Grossom parlamentnú podporu koaličnej vlády vylúčila. Gross podľa všetkého prišiel na rokovanie s podobnou ponukou, akú v stredu neúspešne predložil ODS: podporu vlády výmenou za rôzne posty. Šéf komunistov Grebeníček však poprel, že by sa rokovalo o korytách. "Jediné, čo mi ponúkli, bola minerálka."
Väčšina predchádzajúcej koalície matematicky padla potom, ako ohlásili odchod dvaja poslanci najmenšej koaličnej strany, liberálnej US-DEU. Jedno z uvoľnených miest však zaujal nezávislý poslanec Petr Kott, ktorého zo svojich radov vylúčila opozičná ODS, keď sa v parlamente opakovane opil tak, že nemohol hlasovať.
Druhý potrebný hlas vláde poskytol druhý z odchádzajúcich Marian Bielesz, ktorý sa včera oficiálne vzdal mandátu. Na jeho miesto nastúpil iný, vláde lojálny politik US-DEU Zdeněk Kořistka. Bielesz podľa informácií denníka Lidové noviny za svoj ústretový krok dostal sumu okolo 15 až 20 miliónov českých korún. "To je nezmysel," poprel podobné správy Bielesz.
Rovnaké riziká plus fľaša
Gross však zďaleka nemá vyhrané. Jeho vládna koalícia bude rovnako nestabilná, ako bola predchádzajúca. Tá nedokázala zosúladiť prirodzené rozpory, čo sa týka sociálnej a ekonomickej politiky medzi ortodoxne ľavicovým krídlom sociálnej demokracie a časťou pravicových liberálov.
Schopnejší vyjednávač Gross možno naučí vnútrostranícku opozíciu sľubmi alebo bičom poslúchať, jeho vlastná strana však aj naďalej zostane slabým článkom vlády. Je navyše veľmi nepravdepodobné, že by vláda s takou neistou podporou dokázala či vôbec chcela pokračovať v reformách, bez ktorých sa česká ekonomika rúti do krízy.
Špidlovu koalíciu ohrozovali rebelantskí poslanci, ktorým sa vládna politika zdala byť príliš ľavicová alebo naopak príliš pravicová a hrozili, že ju nepodporia pri kľúčových hlasovaniach. V prípade Grossovej vlády k akútnym hrozbám pribudne fľaša vodky z parlamentného bufetu, ktorú môže opozícia v kritickej chvíli podstrčiť poslancovi Kottovi.
Ide len o vymenovanie
Gross doteraz vynikal schopnosťou vyhýbať sa čomukoľvek, čo by ohrozilo jeho politickú kariéru. Je ťažké uveriť, že by ju teraz riskoval tým, že sa postaví do čela vlády odsúdenej na predlžovanú agóniu. Je otázkou, či nemá byť nová stojednotková koalícia iba okľukou vedúcou k vláde v spolupráci s komunistami. Tí sa sami nadšene ponúkajú na podporu menšinovej sociálnodemokratickej vlády, ktorá by mala väčšinu 111 hlasov.
"Ide o jedinú vec: aby Klaus vymenoval Grossa za premiéra. Toho už potom musí zaujímať iba parlament. Ak mu stojednotková koalícia nebude fungovať, môže kedykoľvek prejsť na druhý model - spoluprácu s komunistami," tvrdí politológ Bohumil Doležal.