BRATISLAVA - O post kandidáta na nového slovenského člena Medzinárodného olympijského výboru (MOV) sa bude na valnom zhromaždení Slovenského olympijského výboru (SOV) uchádzať trojica - predsedníčka Slovenského atletického zväzu, podpredsedníčka SOV Mária Mračnová, generálny tajomník SOV Martin Benko a bývalý vynikajúci československý hokejový reprezentant Jozef Golonka. Oznámili to na včerajšom brífingu po zasadnutí výkonného výboru SOV.
Pôvodne bolo kandidátov sedem. Ešte pred zasadnutím výkonného výboru sa vzdali predseda SOV František Chmelár, svetoznámy futbalový odborník Jozef Vengloš, olympijskí víťazi Anton Tkáč a Miloš Mečíř. Jediného kandidáta zvolia na valnom zhromaždení SOV 14. januára.
Kandidát SOV sa nestane automaticky členom MOV
Slovensko navrhuje nového člena, pretože Vladimírovi Černušákovi v decembri pre jeho vek vyprší mandát stáleho člena a automaticky sa stane členom čestným. Čestný predseda SOV, ktorý sa v nedeľu 25. novembra dožije osemdesiatich rokov, pôsobil v MOV dvadsať rokov. Naďalej bude mať možnosť ovplyvňovať svetový olympizmus radami a pripomienkami, zanikne mu iba právo voliť.
Voľba nového kandidáta ani zďaleka neznamená isté miesto v pléne MOV. Ide o zložitú procedúru. Národný olympijský výbor predloží meno svojho adepta predsedovi MOV, on potom komisii na posúdenie. Meno kandidáta musí odobriť exekutíva MOV, v konečnom dôsledku rozhodnú voľby počas zasadnutia pléna. V praxi to napríklad znamená, že na kongrese pred zimnými olympijskými hrami v Salt Lake City bude zasadnutie MOV hlasovať o piatich kandidátoch, ktorí vyšli z vyše štyridsiatich návrhov podaných do 14. novembra (Slováci ho dávajú až neskôr, preto rokovanie o našom kadidátovi prichádza do úvahy až na pražskom kongrese 2003). Medzinárodný olympijský výbor si vytýčil úlohu znížiť počet svojich členov zo 135 členov na 115, čo bude zdĺhavejší proces. Navyše kandidáti, ktorí neprešli, sa posúvajú na ďalšie zasadnutie.
Aktuálne európske snahy
Oveľa aktuálnejšie sa javí slovenské úsilie presadiť sa v rámci Európskych olympijských výborov (EOV). Voľby na obdobie 2001 - 2005 sú na programe 30. valného zhromaždenia EOV v Monaku (30. novembra - 1. decembra). Martin Benko kandiduje na post generálneho sekretára EOV a má jediného protikandidáta - Íra Patricka Hickeyho. Predseda SOV František Chmelár sa bude uchádzať o miesto v technickej komisii a Mária Mračnová bude po dvoch funkčných obdobiach kandidovať do komisie mládežníckych súťaží Európskych mládežníckych olympijských festivalov (EYOF, čo je bývalý EYOD). Generálny sekretár Slovenského zväzu ľadového hokeja Igor Nemeček je kandidátom do komisie koordinujúcej prípravu OH.
Voľby do EOV prinesú zmenu aj na najvyššom poste. Doterajší prezident Jacques Rogge z logických dôvodov už nekandiduje (stal sa medzičasom prezidentom MOV) a na jeho post je po uzávierke jediný kandidát - doterajší generálny sekretár Mario Pescante z Talianska.
Na budúci rok 780 miliónov korún
Predseda SOV František Chmelár oznámil, že slovenský šport by v nadchádzajúcom roku mohol čerpať zo štátneho rozpočtu 780 miliónov korún.
„Podľa najnovších informácií by sa mal rozpočet pre šport skladať z dvoch častí,“ vyhlásil po včerajšom zasadnutí výkonného výboru SOV Chmelár. „Menšia časť - 230 miliónov z kapitoly ministerstva školstva - by mala slúžiť na výdavky štátnej reprezentácie a ďalšie medzinárodné aktivity. Väčšia časť - 550 miliónov, čo je 50 percent príjmov z číselných lotérií - definitívne nepôjde cez ministerstvo školstva, ako sa pôvodne plánovalo, ale zostane súčasťou všeobecnej pokladničnej správy a o jej konkrétnom použití bude rozhodovať vláda.“