BRATISLAVA – Podpredsedníčka vlády Mária Kadlečíková včera čelila štyrom ostrým mužom z protikorupčného úradu Európskej komisie OLAF, ktorí preverujú podozrenie zo zneužitia prostriedkov predvstupovej pomoci z eurofondov.
Počas rokovania ešte pravdepodobne nevedeli o ďalšej črtajúcej sa afére, ktorá súvisí s peniazmi od Európskej únie na rekonštrukciu železničnej trate.
Generálny riaditeľ OLAF-u M. Brünner aj vyšetrovateľ J. Menze boli v prítomnosti novinárov v hodnotení zdržanliví. Vedenie OLAF-u akceptovalo, čo Slovensko od vypuknutia škandálu urobilo.
„Nebol to už žiadny boj ako pri predchádzajúcich stretnutiach. Prvýkrát som sa s nimi stretla, keď som bola tri dni vo funkcii a bola som šokovaná. Druhé stretnutie bola pre mňa sprcha. Teraz pochopili, že sme všetky ich pripomienky zapracovali v plnom rozsahu a mala som pocit, že pri rokovaní bola podporná atmosféra,“ hovorí Mária Kadlečíková. Verí, že 15 miliónov eur, ktoré nám Európska únia zadržiava, onedlho uvoľnia.
„Mám pocit satisfakcie. Odviedli sme veľa práce a prvýkrát sme dostali slová uznania. Predstavitelia OLAF-u ocenili aj médiá, hovorili, že sa zachovali korektne,“ tvrdí Kadlečíková. Pri inšpekcii kontroly na Úrade vlády sa zriadi antikorupčná jednotka. Európska únia požaduje ešte zmenu legislatívy, aby boli predstavitelia jednotky chránení a nezávislí.
Kauza údajného zneužitia prostriedkov Európskej únie sa začala v marci. Podozrivým bol Roland Tóth, riaditeľ odboru zahraničnej pomoci na Úrade vlády. Je pravdepodobné, že Tóth mohol úzko spolupracovať s jemu blízkymi firmami, ktorým pomáhal, aby sa stali úspešnými účastníkmi tendrov Európskej komisie.
Rolanda Tótha neskôr odvolali a s ním aj jeho nadriadeného, vicepremiéra Pavla Hamžíka. Najvyšší kontrolný úrad nepotvrdil zneužitie finančných prostriedkov únie, zistil však závažné nedostatky pri predkladaní, posudzovaní a schvaľovaní projektov. Podľa kontrolného úradu bol vytvorený priestor na korupciu. Slovenskí vyšetrovatelia na prípade stále pracujú. RICHARD FILIPKO