Do Hofburgu včera prúdili davy.
FOTO SME - PAVOL MAJER
Vo svete si budú Thomasa Klestila pamätať ako následníka kontroverzného Kurta Waldheima. Doma ako prezidenta, ktorý s kamennou tvárou vymenoval haiderovcov do vlády. A bulvárnym médiám ostane v archívoch halda fotografií a štipľavých textov o jeho osemročných chorobách a dvoch manželstvách. Thomas Klestil však nebude patriť k tým, na ktorých sa rýchlo zabudne.
Po Waldheimovi
Keď v roku 1992 prvýkrát vstúpil do prezidentského Hofburgu, médiá oslavovali "muža, ktorému dôveruje svet". Klestil ukončil trpkú kapitolu povojnových dejín, keď prezidenta Waldheima pre jeho vojnovú minulosť ignoroval svet a jeho noha nesmela vstúpiť na americkú pôdu.
Skúsenosti kariérneho diplomata, rakúskeho veľvyslanca vo Washingtone a stáleho zástupcu pri OSN mali okamžitý účinok. Svet objavil Rakúsko a hlava štátu sa opäť objavovala na zozname pozývaných hostí.
Do prezidentského paláca ho vynieslo heslo Moc potrebuje kontrolu. A Klestil ho rýchlo uviedol do praxe. Kritizoval arogantnosť dlhoročnej koalície ľudovcov a sociálnych demokratov, pranieroval politikov.
Kandidát konzervatívnych ľudovcov si získal povesť nadstraníckeho prezidenta, ktorý sa neuspokojil s reprezentatívnou úlohou hlavy štátu. Po prvom šesťročnom pôsobení dve tretiny Rakúšanov chválili jeho profesionalitu a rešpekt, ktorý úradu v krajine vrátil.
V roku 1998 ho volilo ešte viac ľudí ako na začiatku (63,4 %). Lepší volebný výsledok mal v povojnových dejinách krajiny len Rudolf Kirchschläger v roku 1980. Na vrchol popularity sa dostal krátko po znovuzvolení. Na svojej strane mal 75 percent Rakúšanov.
S Haiderovcami
Po volebnom triumfe krajne pravicových Slobodných v roku 1999 však nebol na nadstraníckosť čas. Klestil sa dožadoval vlády bez Slobodných a vyslovene bez Haidera. Celý svet obleteli televízne zábery výrazu prezidenta, ktorý musel Slobodných do vládnych funkcií vymenovať a potriasť im rukou.
Neutrálny neostal ani v čase, keď 14 krajín zaviedlo voči Rakúsku bezprecedentné politické sankcie a uvrhlo jednu zo svojich členských krajín do izolácie. Mnohí Klestilovi vyčítajú, že rozhodnutie potrestať Rakúsko za Haidera podporoval. On sám to vehementne popieral.
Kamenný výraz tváre už Klestilovi pri stretnutiach s kancelárom Schüsselom ostal. Minulý rok prerástol ich vzťah do otvoreného boja. Klestil rozmýšľal o kroku, ktorý v povojnových dejinách neurobila ani jedna hlava štátu. Chcel odvolať kancelára - pre dôchodkovú reformu.
Súkromie
Za 12 rokov prezidentovania neostal bokom ani jeho osobný život. Katolícke Rakúsko šokoval, keď opustil svoju manželku s troma deťmi a prestal tajiť svoj milostný vzťah so svojou osobnou asistentkou, o 22 rokov mladšou Margot Löfflerovou.
Z hľadáčika bulvárnej tlače nezmizol ani po sobáši s Margot. Niekoľkokrát musel súdnou cestou zakročiť proti vydaniu knihy o pikantériách z ich vzťahu. V máji dokonca seriózny denník Der Standard napísal, že sa "šíria povesti" o druhom rozvode prezidentského páru.
Správy zo súkromia často striedali informácie o zdravotných problémoch hlavy štátu. Zvlášť od roku 1996, keď lekári uviedli Klestila do umelého spánku bez vedomia vlády. Vysvetlenie politikov vystrašilo: veď Rakúsko cez víkend aj tak odpočíva.
Zápal pľúc, ktorý vtedy prezidenta vyradil z práce na pol roka, nakoniec prekonal a vrátil sa na politický vrchol. Tridsaťšesť hodín pred vypršaním druhého funkčného obdobia ostal na strane porazených. Lekári dosiahli hranice najmodernejšej lekárskej vedy. Za nimi sú si už všetci rovní. Aj prezidenti.
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ, Viedeň