Ako prvá sa s Thomasom Klestilom prišla do Hofburgu rozlúčiť jeho druhá manželka Margot a tri deti s rodinami. FOTO - REUTERS
"Celé Rakúsko smúti," vyhlásil Klestilov nástupca v prezidentskom úrade Heinz Fischer. To, že sa jeho predchodca nedožil konca volebného obdobia, označil Fischer pohnutým hlasom za ľudskú tragédiu.
Dnes oficiálne nastúpi do úradu, pretože ústava odklad inaugurácie nepripúšťa. Všetko prebehne bez osláv a v tichosti.
Klestil bol už dlhšie ťažko chorý. V noci na včerajšok podľahol následkom pondelkového zlyhania srdca. Lekári vo viedenskej Všeobecnej nemocnici, kde bol prezident hospitalizovaný a udržiavaný v umelom spánku, za bezprostrednú príčinu jeho skonu označili zlyhanie životne dôležitých orgánov.
Štvordňový štátny smútok
V Rakúsku vyhlásili štvordňový štátny smútok. Rakva so zosnulým prezidentom je od včerajšieho poludnia vystavená v bývalom cisárskom paláci Hofburg, kde je i prezidentská kancelária.
Ako prvá sa s Klestilom prišla rozlúčiť jeho vdova Margot s troma deťmi s rodinami. Úprimnú sústrasť im vyjadrili členovia rakúskej vlády, ďalší politici vládnych a opozičných strán a Klestilov nástupca v úrade Fischer. Klestilova vdova pred odchodom znovu pristúpila k rakve zahalenej do vlajky a krátko na ňu položila tvár.
Po rodine, politikoch, priateľoch a najbližších spolupracovníkoch sa Klestilovi včera prišli pokloniť tisícky prostých Rakúšanov. Mnohí sa s prezidentom rozlúčili v Hofburgu, ale aj na iných miestach Rakúska, na zastupiteľských úradoch v zahraničí a na internete.
Dnes napoludnie rakvu prenesú do hofburskej kaplnky, kam sa s ním do piatkového večera môže prísť rozlúčiť verejnosť.
V sobotu dopoludnia bude vo viedenskom chráme Stephansdom rekviem, odpoludnia ho pochovajú vedľa mnohých predchodcov v prezidentskej hrobke na viedenskom Ústrednom cintoríne. Klestil je piatym prezidentom Rakúska, ktorý sa od konca druhej svetovej vojny nedožil konca svojho volebného obdobia.
Lekári v koncoch
Lekári už predvčerom Klestilovu nádej na prežitie označili za mizivú. "Sme na konci možností medicíny," oznámili nakoniec verejnosti. "Nezostáva, než sa modliť a dúfať."
Špičky Rakúska a stovky prostých občanov prišli na utorňajšiu "omšu za hlavu štátu", ktorú vo Svätoštefanskej katedrále slúžil viedenský kardinál Christoph Schönborn. Ten i ako prvý verejne vyslovil, čo väčšina Rakúšanov beztak tušila: "Náš pán prezident umiera."
Krátko pred polnocou lekári oznámili, že sa 6. júla o 23.33 h. Klestilovo srdce navždy zastavilo.
Thomas Klestil
4. novembra 1932 sa narodil
1959 - členom rakúskej delegácie v OECD
1962 - veľvyslanectvo vo Washingtone
1966 - tajomník spolkového kancelára
1969 - generálny konzul v Los Angeles
1974 - veľvyslanec pri OSN v New Yorku
1982 - veľvyslanec vo Washingtone
1987 - generálny tajomník ministerstva zahraničia
1992 - prvýkrát zvolený za prezidenta
1994 - rozchod s manželkou, milostný vzťah s osobnou asistentkou, mladšou o 22 rokov
1996 - vážny zápal pľúc
1998 - druhýkrát prezidentom
2000 - kritizoval vládu ľudovcov so slobodnými, presadil proeurópsku preambulu programového vyhlásenia, odmietol vymenovať Haidera
Autor: David Zelinger, ORF pre SME