Hitomi Sogaová sa s manželom a dcérami nevidela už 21 mesiacov. FOTO - REUTERS
Dezertér Charles Jenkins je na tejto archívnej fotografii z roku 2002 v pchjongjanskej nemocnici. FOTO - REUTERS
Budú žiť spolu? Na akom mieste? Japonsko žije s rodinou, ktorej osudy rozdelili hranice z čias studenej vojny.
Na zajtra je v indonézskej Jakarte naplánované stretnutie Američana Charlesa Jenkinsa a jeho dvoch dcér, ktoré s otcom žijú v Severnej Kórei, s ich matkou a jeho manželkou Hitomi Sogovou. Japonku zavliekli v roku 1978 do KĽDR, aby učila špiónov japončinu, o dva roky sa tu vydala za Jenkinsa a v roku 2002 jej povolili vrátiť sa do vlasti. Dcéry a manžel museli zostať.
Je to zhoda okolností, že sa rozbitá rodina stretne len dva dni pred parlamentnými voľbami? Súperi premiéra Džuničira Koizumiho aj japonská tlač pochybujú, oficiálne miesta však popierajú, že by načasovanie stretnutia a veľká politika súviseli. "Je to predsa humanitárna záležitosť," tvrdia, hoci pôvodný termín určili až po voľbách.
Premiér má na spájaní unesených rodín veľkú zásluhu. Koizumi bodoval naposledy v máji, keď v Pchjongjangu s komunistickým lídrom Kim Čong-ilom dohodol návrat ôsmich zadržiavaných krajanov. Táto emocionálna otázka dlhodobo patrí medzi priority japonskej zahraničnej politiky a priťahuje verejnosť. Japonské televízie plánujú zo stretnutia v Jakarte priame prenosy.
"Deň, keď sa všetci štyria objímeme, sa blíži. Som šťastná," povedala Sogová na tlačovej konferencii. So svojimi sa nevidela už 21 mesiacov, odvtedy, čo ju Koizumi priviedol spolu s ďalšími štyrmi Japoncami do vlasti z prvej návštevy Severnej Kórey. "Obávam sa toho, čo bude nasledovať potom, čo sa uvidíme," povedala vážne Sogová.
Príbeh jej rodiny je mimoriadne zamotaný. Jenkins sa do Severnej Kórey vybral v roku 1965 dobrovoľne, keď ako vojak americkej armády dezertoval v demilitarizovanom pásme medzi oboma kórejskými štátmi. Pre americkú armádu zostáva dezertérom a nemôže žiť v Japonsku, pretože by ho úrady museli vydať Spojeným štátom. Rodina sa preto stretne v Indonézii, ktorá zmluvu o vydávaní občanov s Američanmi nemá.
Japonská vláda je k rodine Hitomi Sogovej veľkorysá. Pre Jenkinsa s dcérami Mikou a Belindou priletí do Pchjongjangu lietadlo z Japonska a prevezie ich do Indonézie. Dĺžka rodinného stretnutia nie je limitovaná, hovorí sa o týždňoch až mesiacoch. Rodina sa z hotela bude môcť presunúť do spoločného domu a rozhodne sa, ako ďalej. "Chcem svojej rodine povedať, ako to v Japonsku vyzerá. Zoberiem si so sebou fotografie a ďalšie materiály," plánuje Sogová.
Požiadala vládu, aby vo Washingtone spravila všetko preto, aby sa jej muž mohol vrátiť. Američania však vyzerajú neoblomní a Bushova milosť je pred voľbami nepravdepodobná, pretože by si mohol pre dezertéra pohnevať vojnových veteránov.