Iracký vojak zranený pri včerajšom útoku v Bagdade. FOTO - REUTERS
o roka.
Aláví teraz môže Iračanom zakázať vychádzať von, môže tiež krajinu posiať kontrolnými vojenskými stanovišťami, zakázať nebezpečné organizácie, môže zatýkať podozrivých ľudí, kontrolovať im poštu a telefonáty, zamraziť ich majetok.
Stanné právo však nemôže uvaliť na celý Irak, ale iba na časti krajiny, ktoré budú v centre bojov a útokov. V kurdských oblastiach môže stanné právo vyhlásiť iba so súhlasom miestnych vodcov.
Aj včera zomreli najmenej traja irackí vládni vojaci. Nezvyčajne sa bojovalo aj priamo na uliciach Bagdadu, v akcii boli americké vrtuľníky. Povstalci odpálili mínometné strely na sídlo Alávího strany. Zranili najmenej osem ľudí.
Irak je všetko iné len nie pokojná krajina a preto je pochopiteľné, že sa nová vláda snaží brániť. Mnohí v Iraku aj v zahraničí však váhajú, či si Aláví neberie do rúk až priveľa moci. Jeho dočasná vláda má ťažkú pozíciu - nie všetci Iračania ju uznávajú a posilnenie kompetencií môže byť len ďalším dôkazom, že sa nespráva, ako má.
Od pádu Saddáma držali Američania väčšinu krajiny v podstate pod stanným právom. Ak sa na to odhodlá aj Aláví, nebudú ho oslavovať. A to aj napriek tomu, že väčšine Iračanov útoky povstalcov prekážajú.
Vláda sa bráni. Tvrdí, že pri tvorbe zákona veľmi dbali na ľudské práva a preto sú jeho súčasťou aj viaceré poistky, ktoré Alávímu nedovolia zneužiť ho. Minister spravodlivosti Málik Duhan Hasan povedal, že premiér potrebuje povolenie od súdu a stanné právo môže vyhlásiť maximálne na 60 dní.
Minister pre ľudské práva Bachtjár Amín tvrdí, že zákon je porovnateľný s americkými protiteroristickými zákonmi, ktoré presadil prezident George Bush po 11. septembri. Práve to však môže byť skôr problémom ako vysvetlením. Americký Patriot Act dráždi ľudskoprávne organizácie a nepochybne aj väčšinu Iračanov.
Ďalším problémom je, že Irak nemá dostatok vojakov, policajtov ani zbraní, aby dokázal silou pretlačiť poriadok na uliciach. To znamená, že sa Aláví bude musieť obracať s prosbou o pomoc na Američanov.
Aláví od minulotýždňového nástupu dokazuje, že sa s tým nebude maznať. Súčasne s razantnými opatreniami, ktoré majú ukázať povstalcom, že ani po skončení americkej okupácie sa im nezľahčuje situácia, zavádza aj niekoľko noviniek, ktoré ich majú priviesť na správnu stranu. Včera okrem nového zákona oznámil aj amnestiu pre povstalcov, ktorí okamžite zložia zbrane. (kos)