Tlačové agentúry včera vydávali jednu správu o Jukose za druhou a mnohé z nich si úplne odporovali. Večer malo vypršať ultimátum, ktoré Jukosu dali daňové úrady na zaplatenie dlhu za rok 2000. Firma však nemá k dispozícii požadovaných 3,4 miliardy dolárov a navyše je v šoku z ďalšej astronomickej požiadavky. Za rok 2001 dlhuje len nepatrne nižšiu sumu. Celkovo by mala štátu na daniach a pokutách zaplatiť vyše šesť miliárd dolárov.
V stredu dopoludnia ropnému gigantu svitla ďalšia nádej na záchranu. Britský denník Financial Times zverejnil s odvolaním sa na dobre informované zdroje správu, že bývalý šéf Jukosu Michail Chodorkovskij, ktorý za daňové úniky a podvody sedí vo vyšetrovacej väzbe, je ochotný rozlúčiť sa so svojím štyridsaťštyripercentným podielom vo firme. Ten ponúka vláde výmenou za odpísanie všetkých dlhov. Chodorkovskij chce odvrátiť hroziaci bankrot a následné znárodnenie.
Podľa Financial Times väznený magnát zaslal list premiérovi Michailovi Fradkovovi a ministrovi financií Alexejovi Kudrinovi, v ktorom svoj návrh písomne potvrdzuje. Po tejto správe hneď stúpla cena akcií Jukosu. Ale iba do chvíle, ako ministerstvo financií aj kancelária premiéra vyhlásili, že žiadny list nemajú.
Niekoľko hodín na to vystúpil s podobným vyhlásením aj Jukos, podľa ktorého vedenie firmy nepredávalo nikomu návrh Chodorkovského na odpredaj kontrolnej časti akcií štátu s cieľom vyriešiť situáciu okolo dlhov. Podľa ruských agentúr Jukos s vládou intenzívne rokoval o iných možnostiach splácania dlhu.
Už v utorok námestník ministra financií Sergej Šatalov pripustil reštrukturalizáciu dlhov a počas niekoľkých minút sa ceny akcií Jukosu, ktoré od piatka prudko klesali, zvýšili o 22,3 percenta. Dva dni predtým sa vôbec po prvýkrát vedenie Jukosu odhodlalo oficiálne obviniť zo svojich ťažkostí samotného prezidenta Ruska Vladimira Putina. Finančný riaditeľ spoločnosti Bruce Misamore v rozhovore pre Financial Times vyhlásil: "V celej tejto krajine je jediný človek, ktorý nesie zodpovednosť - pán Putin. On problém začal a len on ho môže vyriešiť."
Medzitým daňové orgány zablokovali všetky účty aj ďalšie aktíva Jukosu. V rámci psychologického tlaku dorazili do niektorých kancelárií firmy exekútori a 175-tisíc zamestnancov ťažobnej spoločnosti začalo prepadať panike. Súdni vykonávatelia si so sebou odniesli hard-disky počítačov a písomné dokumenty. Trezory zapečatili.
Krach Jukosu bude mať podľa viceprezidenta Ruského zväzu priemyselníkov a podnikateľov Igora Jurgensa nešťastné dôsledky pre celú ekonomiku krajiny a v niektorých ropných oblastiach, kde je v ropnom odvetví zamestnaná podstatná časť obyvateľstva, by mohol znamenať sociálnu katastrofu.