BRATISLAVA – Nedoriešený dlh spoločnosti Kerametal voči Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP) môže mať negatívny vplyv na jeho cenu v prebiehajúcej privatizácii. Pre SME to povedal Michal Šušák zo spoločnosti Credit Suisse First Boston, ktorá je privatizačným poradcom vlády.
Na otázku, či môže táto nedoriešená záležitosť odrádzať potenciálnych investorov, odpovedal: „Nie je to, pochopiteľne, v poriadku, a čím viac je nejasných vecí, tým viac je aj negatívne ovplyvňovaná predajná cena podniku,“ povedal Šušák.
Podľa hovorkyne SPP Dany Kršákovej dosiahol dlh Kerametalu voči plynárom k 31. októbru tohto roku 1,173 miliardy korún.
„Snažíme sa vec ,ohradiť‘ a riešiť nezávisle od predaja akcií SPP. Preto bol podaný podnet na nezávislú arbitráž vo Viedni, ktorá má spor rozhodnúť. Obe strany sa podľa Šušáka dohodli, že budú výsledok arbitráže akceptovať. Najlepšie by pritom bolo, ak by arbitráž rozhodla ešte pred ukončením privatizácie.
Generálny riaditeľ Kerametalu Igor Junas má na celú vec iný pohľad. „Neviem, čo je predmetom arbitráže vo Viedni, dopočul som sa o nej iba mimochodom u plynárov. Tí nás však oficiálne ani o arbitráži, ani o jej predmete neinformovali,“ skonštatoval.
Podľa neho Kerametal dlh splatil už v polovici tohto roku vtedy ešte štátnemu SPP, a to zápočtom svojej pohľadávky voči SPP, ktorej súčasťou bola zmenka, ktorú Kerametal vlastnil.
„V našom účtovníctve preto k dnešnému dňu nemáme žiadny záväzok voči SPP,“ povedal. Zároveň pripúšťa, že účtovníctvo plynární môže vypovedať o inom, a to preto, že SPP zápočet zmenkou neakceptoval.
Problém podľa Junazsa spočíva v rôznych právnych pohľadoch na problém. „Medzi nami je už viacero súdnych sporov. V každom prípade nemáme žiadny záujem o komplikovanie privatizácie a myslím si, že sa vieme dohodnúť aj za stolom, bez súdov,“ uzavrel.
Ak nebude záležitosť doriešená do ukončenia privatizácie, bude ju musieť vyriešiť budúca privatizačná zmluva medzi vládou a investorom. Ako informoval vicepremiér Ivan Mikloš, práve dlh Kerametalu a Duckého zmenky sú rizikami, ktoré by mal štát v privatizačnej zmluve prevziať.
Spor medzi SPP a Kerametalom pochádza ešte z čias bývalého riaditeľa plynárov Jána Duckého. Cez Kerametal prebiehajú platby zahraničných odberateľov SPP. Dlh vznikol zadržaním inkasa za plyn od zahraničných odberateľov, pričom Kerametal si tieto peniaze nárokuje ako náhradu za svoje pohľadávky voči štátu.
V plynárňach v týchto dňoch vykonáva hĺbkovú kontrolu deväť potenciálnych investorov. Predbežný záujem o získanie 49 percent akcií podniku avizovalo konzorcium spoločností Ruhrgas (Nemecko), Gaz de France (Francúzsko) a Snam (Taliansko), ale aj ruský Gazprom a nemecká RWE Gas. O víťazovi tendra by sa malo rozhodnúť do konca januára budúceho roku.