Viedeň 22. novembra (TASR) - Štáty Európskej únie sú momentálne zle pripravené na príchod nových jazykov, ktoré pribudnú po ďalšom kole rozšírenia. Je to jeden z výsledkov medzinárodného výskumného projektu, ktorý predstavil v stredu vo Viedni profesor nemčiny na viedenskej univerzite Hans-Jürgen Krumm.
Podľa Krumma sú kandidátske krajiny Slovinsko, Slovensko, ČR a Rumunsko oveľa aktívnejšie ako Rakúsko, čo sa týka prípravy verejnosti na viacjazyčnosť vo vnútri EÚ, ako aj výučby jazykov na školách.
V uvedených nečlenských štátoch EÚ prevláda názor, že domovské jazyky budú po vstupe zhodnotené, uviedol Krumm. V tejto súvislosti upozornil na silnú podporu svojich jazykov v zahraničí najmä Českou republikou a Slovinskom.
Jazykoví experti navrhujú vytvorenie platforiem a vypracovanie dlhodobých konceptov výučby cudzích jazykov v EÚ. Prvým pozitívnym impulzom je vyhlásenie roku 2001 za Európsky rok jazykov Radou Európy, ale treba urobiť ďaleko viac, povedal Krumm. Napríklad v rakúskych školách sa učí jazyky kandidátskych krajín menej ako jedno percento žiakov.
Výskumný projekt financovala EÚ a rôzne rakúske inštitúcie.