Špeciálne jednotky ruského ministerstva vnútra obsadili 3. júla sídlo spoločnosti Jukos v Moskve. Akcia prebehla deň po tom, čo moskovský arbitrážny súd podporil rozhodnutie zmraziť celý majetok koncernu a potvrdil firme lehotu päť dní na zaplatenie daňového dlhu a poplatkov z omeškania vo výške 3,4 miliardy dolárov. FOTO-ČTK
BRATISLAVA - Nedostatok ropy Slovensku pravdepodobne nehrozí, a to napriek existenčným problémom Jukosu. Jukos je najväčší slovenský dodávateľ, no podľa viacerých zdrojov sú jeho dodávky pomerne rýchlo nahraditeľné.
O exporte ruskej ropy totiž rozhoduje ruské ministerstvo energetiky spolu s prepravcom ropy Transneftom. Podľa viacerých zdrojov je niekoľko ruských firiem okamžite schopných zaplniť dieru, ktorá by vznikla v prípade zastavenia produkcie Jukosu.
Ruská firma medzičasom spresnila nepotvrdené informácie, podľa ktorých mala dodávky ropy dohodnuté len do 10. júla. "Všetky transportné tarify boli Transnefti uhradené do konca júla 2004 presne v súlade so schváleným harmonogramom dodávok," vyhlásili predstavitelia Jukosu a zdôraznili, že budú pokračovať v plnení záväzkov voči svojim partnerom.
O plynulosti dodávok je presvedčená slovenská rafinéria Slovnaft. Jeho hovorkyňa Kristína Félová upozornila, že dodávky ropy ošetruje medzinárodná zmluva a ruská strana si doteraz vždy plnila svoje záväzky. Potvrdil to aj minister hospodárstva Pavol Rusko. "Som presvedčený, že aj keby sa čokoľvek stalo, dodávky ropy to neovplyvní," povedal.
Ropa do Slovnaftu prúdi ropovodmi, ktoré prevádzkuje spoločnosť Transpetrol. Jukos vlastní 49 percent jej akcií. Vlani Transpetrol dopravil do Slovnaftu 5,5 milióna ton. Ďalších 4,2 milióna prešli Slovenskom ďalej do Česka. Na rozdiel od Česka však Slovensko nemá diverzifikované svoje zdroje ropy.
Podľa Félovej je však Slovnaft schopný spracovávať aj inú ako ruskú ropu, a to z ropovodu Adria. "Hoci Slovnaft zatiaľ služby tohto ropovodu nevyužíva, materská spoločnosť MOL transportuje ropu už aj touto cestou," povedala Félová. Využívanie ľahkej kaspickej ropy s odlišným chemickým zložením, je podľa nej technologicky možné a nevyžaduje si žiadne významné dodatočné investície. "Otázna je však samotná rentabilita výroby, keďže okrem tohto druhu ropy by sa museli dovážať aj takzvané ťažšie ropné zvyšky," dodala.
Aj keby zlyhali všetky možné alternatívy dodávok ropy, Slovensko by mohlo istý čas čerpať vlastné rezervy. Správa štátnych hmotných rezerv disponuje zásobami, ktoré by stačili pokryť priemernú dennú spotrebu počas 50 dní. "My máme, samozrejme, aj vlastné rezervy ropy, polotovarov aj hotových výrobkov," povedala Félová bez uvedenia ďalších detailov.
JURAJ JAVORSKÝ, tasr
Jukos možno dostane šancu
MOSKVA - Ruské úrady pravdepodobne dajú Jukosu viac času na zaplatenie daňového dlhu 3,4 miliardy dolárov, ktorý je splatný v stredu o polnoci. "Aby sme to urobili, musí o to Jukos požiadať. Žiadnu žiadosť zatiaľ nemáme," vyhlásil námestník ruského ministra financií Sergej Šatalov. Upozornil však, že ide o teoretickú možnosť.
Na burze však táto informácia spôsobila prudký rast akcií, v istom momente až o 23 percent.
Ak Jukos odklad nedostane, bude musieť dane doplatiť dnes do polnoci. Na to však nemá dosť hotovosti, pretože mu súd zakázal nakladať s majetkom. (čtk, reuters)
Svet spozornel
Zatiaľ čo zahraničné médiá a analytici už dlhší čas neváhali kritizovať ruský právny systém a prípad Jukos označovali za politicky motivovaný, vo vystúpeniach politikov je podstatne viac diplomacie.
Americký veľvyslanec v Rusku Alexandr Vershbow v nedeľu vyhlásil, že je v prípadoch Jukosu a Chodorkovského očividný politický prvok. Agentúry zaznamenali aj slová Bela Andu, hovorcu nemeckého kancelára Gerharda Schrödera. "Nemecko bude proces pozorne sledovať," povedal Anda po tom, čo nemecké banky upozornili, že potrebujú ochranu svojich investícií súvisiacich s Jukosom. Podobné vyhlásenie poskytol SME aj hovorca slovenského ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga: "Situáciu pozorne sledujeme a v potrebnej chvíli sa vyjadríme". (reuters, jj)