Fronc trvá na spoplatnení vysokoškolského štúdia

BRATISLAVA - Návrh na spoplatnenie vysokoškolského štúdia chce ministerstvo školstva predložiť o pol roka opäť do parlamentu. tomu ani do tretice pokus spoplatniť vysoké školstvo nevyšiel.

Pri hľadaní podpory pre spoplatnenie vysokoškolského štúdia sa včera premiér a ministri financií a školstva stretli s rektormi 17 vysokých škôl. "Spolu budeme presadzovať druhý pokus o presadenie zákona o študentských pôžičkách," povedal premiér Mikuláš Dzurinda. Vzápätí dodal, že ak zákon prejde, vláda bude presadzovať, aby univerzity dostali viac peňazí. Zástupcovia vlády sľúbili rektorom navýšiť rozpočet na prevádzku škôl na tento rok asi o 300 miliónov, zvýšiť by sa mali aj príspevky na budúci rok. Na kritiku, že premiér, z ktorého SDKÚ odišlo najviac poslancov, nezabezpečil zákonu podporu, Dzurinda odpovedal: "Spolu sme zodpovední za pozitívne veci, za znášanie ťažkostí, aj aby sme hľadali podporu pre také dôležité zákony." Netušil vraj, že sú so schválením zákona problémy, pretože nemanažuje schôdze parlamentu. Poučil sa však a bude sa "viac usilovať". FOTO SME - PAVOL MAJER

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA - Návrh na spoplatnenie vysokoškolského štúdia chce ministerstvo školstva predložiť o pol roka opäť do parlamentu. "S reformou vysokého školstva pokračujeme bez zmeny," povedal včera po rokovaní Koaličnej rady štátny tajomník ministerstva František Tóth.

Minister školstva Martin Fronc však jeho slová vzápätí opravil: "Už vzhľadom na to, že návrh zákona musí prejsť opäť aj rokovaním vlády, otvára sa priestor na ďalšiu diskusiu o doladení návrhu," povedal.

Za otvorený problém považuje Fronc najmä návrh ministra financií, ktorý zrovnoprávňuje financovanie verejných a súkromných vysokých škôl. Očakáva o tejto téme rokovania, lebo s návrhom nesúhlasí ani "Slovenská rektorská konferencia, ako vrcholný reprezentant vysokých škôl".

SkryťVypnúť reklamu

Čas šesť mesiacov, kedy môže Fronc po odmietnutí parlamentom zákon opäť predložiť, mieni minister využiť na rokovania so všetkými politickými stranami.

Predseda SMK Béla Bugár povedal, že podporu pre také dôležité reformné zákony sa majú snažiť získať najmä tie koaličné strany, ktoré stratili svojich poslancov, lebo tie "musia niesť najväčšiu zodpovednosť". Bugár poprel, že by sa členovia koaličnej rady dohodli na opätovnom predložení zákona bezo zmeny. Minister by sa naopak, podľa Bugára, mal snažiť zapracovať pripomienky stavovských organizácií, aby zvýšil priechodnosť zákona.

Zákon o spoplatnení ministerstvo školstva predkladalo už trikrát, zapracovalo do neho pripomienky rektorov, študentov aj politických partnerov. Na jeho schválenie to však nestačilo.

SkryťVypnúť reklamu

(haj)

 

 

Spoplatnenie sa odložilo už trikrát

Spoplatnenie vysokého školstva sa odložilo už trikrát. Zakaždým sa návrh trochu zmäkčil a zapracovali sa do neho niektoré pripomienky. Napriek tomu ani do tretice pokus spoplatniť vysoké školstvo nevyšiel.

Prvý pokus

Čiastočné spoplatnenie vysokoškolského štúdia mala pôvodne riešiť už novela zákona o vysokých školách. Počítala s vyberaním poplatkov vo výške 10 až 20 percent priemerných nákladov na študenta ročne. Vláda vlani v auguste návrh odmietla, pretože novela kládla dôraz na študentské pôžičky a nie na sociálne štipendiá, ako si predstavovala vláda. Novelu bez zavádzania poplatkov schválil parlament vlani v novembri.

Druhý pokus

Druhý návrh predstavil Fronc s ministrom financií Miklošom v novembri 2003, vláda ho schválila tohto roku vo februári. Tiež sa navrhovalo spoplatnenie od 10 do 20 %, v tom čase medzi 7- až 14-tisíc korunami ročne. Fronc odhadol, že sociálne štipendiá by malo poberať asi 30 % študentov, a že študentské pôžičky bude poskytovať Študentský pôžičkový fond do výšky 40-tisíc korún na rok štúdia. Vláda aj koaličná rada rozhodla, aby minister návrh stiahol z prvého čítania v parlamente.

SkryťVypnúť reklamu

Tretí pokus

Tretí raz sa zavedenie školného dostalo na rokovanie vlády v máji tohto roku, pod návrhom zákona o študentských pôžičkách. Minister upravil podľa želania rektorov spodnú hranicu školného na 0 a hornú na 30 % priemerných ročných nákladov na študenta. Zvýšil predpokladaný počet poberateľov sociálnych štipendií na 35 %. Minister súhlasil aj s tým, aby bez súhlasu študentov nemohla vysoká škola použiť peniaze vybraté zo školného. Nárok na študentskú pôžičku mal mať každý študent a v takej výške, ako školné na fakulte, na ktorú bude prijatý. Zákon podporila celá vláda, ale 17. júna prvým čítaním v pléne o dva hlasy neprešiel. (sr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 529
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 193
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 874
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 968
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 797
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu